posted May 22, 2005

2005 Spring Sports Letterwinners Announced

HOLLAND -- Letterwinners on spring sports teams at HopeCollege have been announced by athletic directors Ray Smith and Eva Dean Folkert.

            The spring season culminated a successful year of intercollegiate athletics as HopeCollege won the Commissioner's Cup for having the best cumulative men's and women's program in the Michigan Intercollegiate Athletic Association (MIAA).  Hope also finished first in the MIAA men's and tied for first in the MIAA women's all-sports standings.

            It marked the 27th time in school history that Hope has won the coveted MIAA Commissioner's Cup, the most of any member school.

            Eight athletes lettered all four years in their respective spring sport.  They were: Mike Billingsley of Birmingham (baseball), Candace Graham of Hudsonville (softball), Priya Malviya of Holland  (women's tennis), Tina Pike of Rochester, Minn. (women's track), Emily Schlitz of Potterville, (women's track), Megan Sheehan of Hudsonville (softball), Travis Young of Tustin (men's track), and Andrew Vlasak of Grosse Pointe (baseball).

 

BASEBALL

Andrew Bedan*, freshman from Grosse Pointe/Grosse Pointe South

Mike Billingsley****, senior from Birmingham/Birmingham Seaholm

Brian Blanchard**, senior from Battle Creek/Lakeview

Nathan Brandsen***, junior from Holland/Holland Christian

Kurtis DeHorn**, sophomore from Allendale/Allendale

Jon Deming***, senior from Portage/Portage Northern

Jon Edmondson***, junior from Grand Rapids/Forest Hills Central

Colin Fry**, sophomore from St. Joseph/St. Joseph

Joseph Goeb*, freshman from E. Grand Rapids/E. Grand Rapids

Michael Howes***, junior from Alma/Alma

Joshua Hundt***, junior from Lansing/Okemos

Timothy Judson*, freshman from Hoffman Estates, Ill./Barrington

Daniel Keogh**, sophomore from Grosse Pt. Farms/Grosse Pte. South

Jack Keifer*, freshman from Manistee/Manistee

Bruce Lund***, senior from Reed City/Reed City

William Lutke**, sophomore from Allendale/Unity Christian       

George MacKenzie**, junior from Grosse Pt. Farms/Grosse Pte. South

David Moran*, freshman from Dowagiac/Dowagiac Union

Vance Nardin**, senior from Kentwood/East Kenwood

Anthony Pastrick**, sophomore from St. Joseph/St. Joseph

Justin Pratt*, freshman from Hastings/Hastings

Michael Rodgers**, sophomore from Saline/Saline

Matthew Sattler*, sophomore from Brighton/Hartland

Scott Sommavilla*, freshman from Holland/West Ottawa

Kyle Trapp**, junior from Grand Rapids/Forest Hills Central

Matt VanBeek**, sophomore from Hudsonville/Unity Christian

Michael VanderVelde**, sophomore from Grandville/Grandville   

Andrew Vlasak****, senior from Grosse Pointe/Grosse Pte. South

 

SOFTBALL

Emily Adams***, junior from Hudsonville/Hudsonville

Rebecca Baker*, freshman from Layfayette, Co./Centaurus

Amanda Boden**, junior from Ithaca/Ithaca

Katherine Bray*, sophomore from Muskegon/Reeths Puffer

Kylee Brouwer*, freshman from Hudsonville/Hudsonville

Danielle Constantin**, sophomore from Midland/Midland

Cristi DeGraff*, senior from South Holland, Ill./Illiana Christian

Casaundra Feltner*, freshman from Clarkston/Holly

Candace Graham****, senior from Hudsonville/Hudsonville

Erika Guijarro*, freshman from Los Angeles, Ca./Marshall

Kelsey Guisbert**, junior from Farmington/Farmington

Libby Hammon***, junior from Allegan/Allegan

Katie Immink*, freshman from Hudsonville/Hudsonville

Nicole Izenbaard**, sophomore from Kalamazoo/Kalamazoo Christian

Lauren Kucera**, sophomore from Dyer, Ind./Lake Central

Jessica Regnerus*, freshman from Hudsonville/Hudsonville

Kristi Rietveld*, freshman from New Lenox, Ill./Lincoln-Way Central

Megan Sheehan****, senior from Hudsonville/Hudsonville

Laura Tanouye*, freshman from Darian, Ill./Hinsdale South

Rebecca Whitman**, junior from Ludington/Ludington

 

MEN'S TENNIS

Robert Dody**, junior from Whitehall/Whitehall

Brandon King*, freshman from Grandville/Grandville

Andy Phillips***, junior from White Pigeon/Sturgis

Nathan Reed*, freshman from Glen Arbor/Glen Lake

Dustin Ruch*, sophomore from Zeeland/Zeeland

Andrew Ruemenapp***, junior from Petoskey/Petoskey

Jason Wagenmaker***, junior from Grand Haven/Grand Haven

 

WOMEN'S TENNIS

Erin Bradley***, junior from Hastings/Hastings

Lauren Engel***, junior from Traverse City/Central

Anneliese Fox***, junior from Alma/Alma

Christine Garcia*, freshman from Battle Creek/Battle Creek Central

Ashley Leary**, sophomore from Naperville, Ill./North Central

Priya Malviya***, senior from Holland/Holland

Heather Mandel*, freshman from Wheaton, Ill./Wheaton North

Amy Norris**, sophomore from Ann Arbor/Pioneer

Megan Wolthuis*, freshman from Mattawan/Mattawan

 

MEN'S TRACK & FIELD

***    Kyle Barnes***, junior from Central Lake//Central

**     Justin Blazek,** sophomore from Portage/Northern

**     Matt Casillas**, junior from E. Grand Rapids/East Grand Rapids

  *     Andrew Denniger*, freshman from Winfield, Ill./Winfield

***    Peter Derby***, senior from Cadillac/Cadillac

**     Sanders Frye**, sophomore from Harbor Springs/Harbor Springs

  *     Erik George*, freshman from Livonia/Churchill

  *     Michael Groendyk*, freshman from Moorestown, N.J./Moorestown

**     Aaron Kenemer**, sophomore from Zeeland/Zeeland

**     Scott Langille**, sophomore from Glen Ellyn, Ill./Glenbard West

  *     Colin Lawrence*, freshman from Red Creek, N.Y./Steerling

**     Jeffrey Layman**, sophomore from Holland/West Ottawa

  *     Mark McBride*, freshman from Ithaca/Ithaca

  *     Andrew Mininger*, senior from Traverse City/Central

  *     Chad Rector*, freshman from Grant/Grant

**     Cameron Schuler**, sophomore from Albion/Albion

  *     Joseph Seymour*, freshman from Holland/Holland

  *     Rob Shooks*, sophomore from Central Lake/Central Lake

**     Kyle Smith**, sophomore from Ada/Forest Hills Northern

***    Matthew Svoboda***, senior from Grand Haven/Grand Haven

**     Ryan TerLouw**, sophomore from Pella, Ia./Pella

  *     Jason Todd*, sophomore from Niles/Niles

  *     Benjamin Walker*, junior from Okemos/Okemos

***    Tyson Warner***, junior from Portage/Northern

***    Jeff Weber***, junior from Grandville/Grandville

  *     Seth Weener*, freshman from Grandville/Grandville

  *     Michael Wilburn*, freshman from Rochester/Rochester

  *     Kyle Williams*, junior from Plainwell/Delton-Kellogg

***    Philip Wilson***, junior from Fruitport/Muskegon

  *     Alexander Wood*, sophomore from Traverse City/Traverse City West           

****  Travis Young****, senior from Tustin/Pine River

  *      Nicholas Zendler*, freshman from Flint/Carman-Ainsworth

WOMEN'S TRACK & FIELD

***    Laura Borovsky***, junior from Livonia/Churchill

  *     Amanda Bylsma*, sophomore from Hudsonville/Calvin Christian

  *     Holli Cooper*, senior from Cass City/Cass City

  *     Natalie Dall'Olmo*, freshman from Traverse City/Traverse City West

  *     Shayna Drost*, freshman from Charlevoix/Charlevoix

  *     Viktorija Graudins*, freshman from Kalamazoo/Loy-Norrix

  *     Lydia Hartsell*, freshman from Jefferson, Minn./Jefferson

  *     Kara Henderson*, junior from Pierce, Ca./Pierce

  *     Anne Hoekstra*, freshman from Kalamazoo/Loy Norrix

  *     Jennifer Ivanoff*, freshman from Flushing/Flushing

  *     Gracia Kamps*, senior from Hudsonville/Covenant Christian

  *     Heather Kamps*, junior from North Muskegon/North Muskegon

**     Leah Koopmans**, sophomore from Holland/Holland

**     Elizabeth Kreuze**, sophomore from Kalamazoo/Otsego

***    Lindsey Kuipers***, senior from Grandville/Grandville

  *     Lindsay Lange*, freshman from Manistee/Manistee

  *     Tricia Miedema*, freshman from Caledonia/Caledonia

**     Erin Mitteer**, sophomore from Middleville/Caledonia

  *     Lissa Moore*, sophomore from Battle Creek/Lakeview         

  *     Sara Omanson*, sophomore from Naperville, Ill./Naperville North

  *     Lisa Peterson*, freshman from Upper Arlington, Oh./Upper Arlington

****   Tina Pike****, senior from Rochester, Minn./Central

****   Emily Schlitz****, senior from Potterville/Potterville

**     Mishelle Scott*, sophomore from Traverse City/Traverse City West

  *     Rebekah Shyne*, junior from Muskegon/Reeths-Puffer

**     Leslie Tableman**, sophomore from Lansing/Lansing Eastern

**     Allison Trotter**, junior from Haslett/Haslett

**     Jennifer VanderMeer**, sophomore from Holland/Holland

***    Maureen Warfield***, junior from Jackson/Adrian