posted November 20, 2005

Results of Hope/Calvin Swimming Dual

MEN'S RESULTS - Hope 130, Calvin 102

WOMEN'S RESULTS - Calvin 141, Hope 98

Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Calvin College  'A'                               4:06.87    4:08.62   11 
     1) Johnson, Abby                   2) Wilson, Alex                  
     3) Wolfe, Julie                    4) Vinson, Kat                   
  2 Calvin College  'B'                                    NT    4:09.87    4 
     1) Scott, Jordan                   2) Frazier, Barbara              
     3) Weima, Becky                    4) Ingebrigtsen, Liz             
  3 Hope College  'A'                                      NT    4:15.62    2 
     1) Reest, Brittaney                2) Tillman, Ashley               
     3) Carr, Jennifer                  4) Reus, Lauren                  
  4 Hope College  'B'                                      NT    4:22.67 
     1) Diekevers, Sarah                2) Johnson, Sarah                
     3) Sommers, Renee'                 4) Winchell, Heather             
  5 Calvin College  'C'                                    NT    4:43.20 
     1) Preston, Jessica                2) Daniels, Lydia                
     3) Passeno, Monica                 4) Doornbos, Sheena              
  6 Hope College  'C'                                      NT    4:46.22 
     1) Bakken, Rachel                  2) Fifer, Tiffany                
     3) Mojzak, Kathleen                4) Annessa, Carlie               
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Calvin College  'A'                               3:46.90    3:42.92   11 
     1) Gluvers, Joe                    2) Conrad, Keith                 
     3) Boumgarden, John                4) Tuuk, Peter                   
  2 Hope College  'A'                                      NT    3:46.66    4 
     1) Engers, Wade                    2) Cook, Jacob                   
     3) Lininger, Bradley               4) VanderBroek, Chas             
  3 Hope College  'C'                                      NT    3:56.40    2 
     1) Buma, Jon                       2) Holtman, Jeffrey              
     3) Bravo, Andre                    4) Hinkle, Nicholas              
  4 Calvin College  'B'                                    NT    3:56.43 
     1) Volle, Mark                     2) Bolles, Matt                  
     3) Bolles, Andrew                  4) Herrema, Matt                 
  5 Hope College  'B'                                      NT    3:59.02 
     1) Reznich, Gregory                2) Dreyer, Austin                
     3) Hoesch, Karl                    4) Holton, Jacob                 
  6 Calvin College  'C'                                    NT    4:07.10 
     1) Groenewold, Peter               2) Mellis, Stephen               
     3) DeKorne, Brian                  4) Resseguie, Jordan             
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Keller, Andrea               Hope                      NT   11:08.89    9 
  2 VanGilder, Erica             Hope                      NT   11:30.26    4 
  3 Girtz, Jill                  CAL                 11:47.26   11:48.57    3 
  4 Leder, Sarah                 CAL                 12:02.16   11:49.22    2 
  5 Moler-Gunderson, Maria       CAL                       NT   11:55.81    1 
  6 Baran, Lisa                  Hope                      NT   12:04.26 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Delo, Joshua                 Hope                      NT   10:42.45    9 
  2 Gardner, Dan                 Hope                      NT   10:45.39    4 
  3 Humberstone, Mark            Hope                      NT   10:48.73    3 
  4 VanProoyen, Aaron            CAL                 11:06.68   10:49.10    2 
  5 Gluvers, Joe                 CAL                       NT   10:56.89    1 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ansilio, Laura               Hope                      NT    1:59.63    9 
  2 Duncan, Stephanie            CAL                  2:00.49    1:59.71    4 
  3 Meier, Trisha                Hope                      NT    2:00.99    3 
  4 Wolfe, Julie                 CAL                  2:02.08    2:02.33    2 
  5 Ingebrigtsen, Liz            CAL                       NT    2:03.56    1 
  6 Reus, Lauren                 Hope                      NT    2:06.93 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blohm, Kurtis                Hope                      NT    1:43.27    9 
  2 Tuuk, Peter                  CAL                       NT    1:48.21    4 
  3 Gardner, Dan                 Hope                      NT    1:49.02    3 
  4 Boumgarden, John             CAL                  1:49.35    1:50.11    2 
  5 O'Brien, Kevin               Hope                      NT    1:51.37    1 
  6 Bolles, Andrew               CAL                       NT    1:54.16 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Weima, Becky                 CAL                       NT      23.97    9 
  2 Smith, Lisa                  Hope                      NT      24.70    4 
  3 Vinson, Kat                  CAL                    25.24      24.88    3 
  4 Ekdom, Lisa                  Hope                      NT      25.56    2 
  5 VanWoerkom, Cara             CAL                    26.02      25.68    1 
  6 Bakken, Rachel               Hope                      NT      26.19 
-- DeWees, Meghan               Hope                      NT     X26.69 
-- Preston, Jessica             CAL                    27.30     X26.81 
-- Sommers, Renee'              Hope                      NT     X26.85 
-- Passeno, Monica              CAL                       NT     X28.39 
-- Fifer, Tiffany               Hope                      NT     X28.79 
-- Nelson, Emily                CAL                    28.89     X29.25 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Resseguie, Andrew            CAL                    21.84      21.68    9 
  2 Vroegindewey, Jeffrey        Hope                      NT      21.81    4 
  3 Vogelzang, Ryan              Hope                      NT      22.38    3 
  4 VanderBroek, Chas            Hope                      NT      22.58    2 
  5 Groenewold, Peter            CAL                    23.22      23.06    1 
  6 DeKorne, Brian               CAL                    24.47      23.78 
-- Hinkle, Nicholas             Hope                      NT     X22.87 
-- Glas, Abram                  Hope                      NT     X22.99 
-- Bravo, Andre                 Hope                   24.11     X23.02 
-- Akers, Thomas                Hope                      NT     X23.39 
-- Lindow, Ronald               Hope                      NT     X23.57 
-- Osterbur, Lucas              Hope                      NT     X23.69 
-- Resseguie, Jordan            CAL                    24.79     X24.48 
-- Mellis, Stephen              CAL                       NT     X25.89 
-- Chong, Evan                  CAL                       NT     X26.00 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Johnson, Abby                CAL                  2:13.93    2:15.09    9 
  2 Wilson, Alex                 CAL                  2:17.37    2:18.38    4 
  3 Diekevers, Sarah             Hope                      NT    2:18.95    3 
  4 O'Neil, Meagan               Hope                      NT    2:19.00    2 
  5 Frazier, Barbara             CAL                  2:21.95    2:23.11    1 
  6 Johnson, Sarah               Hope                      NT    2:24.67 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Waterstone, Kyle             Hope                      NT    1:59.74    9 
  2 Bagnall, Luke                CAL                       NT    2:03.03    4 
  3 Lininger, Bradley            Hope                      NT    2:06.95    3 
  4 Engers, Wade                 Hope                      NT    2:09.40    2 
  5 Volle, Mark                  CAL                  2:13.28    2:12.38    1 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Deur, Erica                  CAL                       NT     244.15    9 
  2 Erickson, Julie              CAL                       NT     204.50    4 
  3 Beal, Lis                    CAL                       NT     198.10    3 
  4 VanGilder, Erica             Hope                      NT     144.00    2 
-- Kortman, Beth                CAL                       NT    X162.30 
-- Velzen, Jeena                CAL                       NT    X179.80 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ryfiak, Jack                 CAL                       NT     232.25    9 
  2 Hoekstra, Jacob              Hope                      NT     231.80    4 
  3 Duncan, Derek                Hope                      NT     152.20    3 
  4 Squires, Jordan              CAL                       NT     127.50    2 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Smith, Lisa                  Hope                      NT    2:13.21    9 
  2 Carr, Jennifer               Hope                      NT    2:20.08    4 
  3 O'Neil, Meagan               Hope                      NT    2:20.30    3 
  4 Wolfe, Julie                 CAL                       NT    2:27.28    2 
  5 Wilson, Alex                 CAL                       NT    2:30.33    1 
  6 Block, Marjorie              CAL                  2:34.38    2:38.71 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Waterstone, Kyle             Hope                      NT    2:06.08    9 
  2 Gluvers, Joe                 CAL                       NT    2:08.86    4 
  3 Lininger, Bradley            Hope                      NT    2:13.24    3 
  4 DeKorne, Brian               CAL                  2:17.01    2:13.44    2 
  5 Hoesch, Karl                 Hope                      NT    2:17.51    1 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Vinson, Kat                  CAL                    55.56      55.23    9 
  2 Ansilio, Laura               Hope                      NT      55.41    4 
  3 Ekdom, Lisa                  Hope                      NT      55.49    3 
  4 Meier, Trisha                Hope                      NT      55.59    2 
  5 Ingebrigtsen, Liz            CAL                    55.51      55.73    1 
  6 VanWoerkom, Cara             CAL                    57.10      55.92 
-- Winchell, Heather            Hope                      NT     X59.59 
-- Annessa, Carlie              Hope                      NT   X1:02.67 
-- Mojzak, Kathleen             Hope                      NT   X1:04.82 
-- Abbott, Sarah                CAL                       NT   X1:12.54 
-- Miersma, Laura               CAL                       NT   X1:13.01 
-- Daniels, Lydia               CAL                       NT   X1:15.09 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blohm, Kurtis                Hope                      NT      46.38    9 
  2 Resseguie, Andrew            CAL                    48.02      47.82    4 
  3 Vroegindewey, Jeffrey        Hope                      NT      49.25    3 
  4 Vogelzang, Ryan              Hope                      NT      49.88    2 
  5 Bolles, Andrew               CAL                       NT      51.52    1 
  6 Herrema, Matt                CAL                    52.82      52.30 
-- Glas, Abram                  Hope                      NT     X50.65 
-- Lindow, Ronald               Hope                      NT     X52.28 
-- Osterbur, Lucas              Hope                      NT     X52.46 
-- Akers, Thomas                Hope                      NT     X52.98 
-- Groenewold, Peter            CAL                    53.48     X53.80 
-- Resseguie, Jordan            CAL                       NT     X55.39 
-- Chong, Evan                  CAL                       NT     X59.56 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Reest, Brittaney             Hope                      NT    2:12.59    9 
  2 Scott, Jordan                CAL                  2:13.94    2:14.97    4 
  3 Johnson, Abby                CAL                       NT    2:15.97    3 
  4 Diekevers, Sarah             Hope                      NT    2:17.48    2 
  5 DeWees, Meghan               Hope                      NT    2:21.66    1 
  6 Leder, Sarah                 CAL                  2:27.48    2:27.46 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Engers, Wade                 Hope                      NT    2:01.80    9 
  2 Bagnall, Luke                CAL                       NT    2:03.90    4 
  3 Reznich, Gregory             Hope                      NT    2:10.91    3 
  4 Volle, Mark                  CAL                  2:11.00    2:11.42    2 
  5 Bolles, Matt                 CAL                       NT    2:16.59    1 
  6 Holtman, Jeffrey             Hope                      NT    2:22.15 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Weima, Becky                 CAL                       NT    5:06.96    9 
  2 Keller, Andrea               Hope                      NT    5:22.22    4 
  3 Duncan, Stephanie            CAL                  5:26.55    5:24.06    3 
  4 Visser, Lynn                 CAL                  5:33.39    5:33.08    2 
  5 VanGilder, Erica             Hope                      NT    5:38.14    1 
  6 Johnson, Sarah               Hope                      NT    5:46.19 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gardner, Dan                 Hope                      NT    4:50.84    9 
  2 Conrad, Keith                CAL                       NT    5:04.49    4 
  3 Delo, Joshua                 Hope                      NT    5:12.32    3 
  4 O'Brien, Kevin               Hope                      NT    5:15.95    2 
  5 VanProoyen, Aaron            CAL                  5:26.37    5:22.38    1 
  6 Herrema, Matt                CAL                       NT    5:30.14 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Deur, Erica                  CAL                       NT     235.80    9 
  2 Erickson, Julie              CAL                       NT     213.05    4 
  3 Beal, Lis                    CAL                       NT     198.75    3 
-- Velzen, Jeena                CAL                       NT    X145.50 
-- Kortman, Beth                CAL                       NT    X176.05 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hoekstra, Jacob              Hope                      NT     239.25    9 
  2 Ryfiak, Jack                 CAL                       NT     233.05    4 
  3 Duncan, Derek                Hope                      NT     153.20    3 
  4 Squires, Jordan              CAL                       NT     126.80    2 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Frazier, Barbara             CAL                  2:33.08    2:32.95    9 
  2 Abbott, Sarah                CAL                  2:35.17    2:34.86    4 
  3 Miersma, Laura               CAL                  2:34.76    2:37.54    3 
  4 Tillman, Ashley              Hope                      NT    2:42.62    2 
  5 O'Neil, Meagan               Hope                      NT    2:47.42    1 
  6 Fifer, Tiffany               Hope                      NT    2:48.93 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Conrad, Keith                CAL                  2:20.09    2:20.05    9 
  2 Bolles, Matt                 CAL                       NT    2:33.02    4 
  3 Mellis, Stephen              CAL                  2:36.25    2:33.06    3 
-- Waterstone, Kyle             Hope                      NT   X2:19.41 
-- Cook, Jacob                  Hope                      NT   X2:24.50 
-- Dreyer, Austin               Hope                      NT   X2:33.36 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hope College  'A'                                      NT    3:39.21   11 
     1) Ansilio, Laura                  2) Meier, Trisha                 
     3) Smith, Lisa                     4) Ekdom, Lisa                   
  2 Calvin College  'A'                               3:36.55    3:47.91    4 
     1) VanWoerkom, Cara                2) Visser, Lynn                  
     3) Preston, Jessica                4) Duncan, Stephanie             
  3 Hope College  'B'                                      NT    3:48.58    2 
     1) Reest, Brittaney                2) Carr, Jennifer                
     3) Reus, Lauren                    4) Keller, Andrea                
  4 Calvin College  'B'                                    NT    3:59.90 
     1) Scott, Jordan                   2) Girtz, Jill                   
     3) Leder, Sarah                    4) Moler-Gunderson, Maria        
  5 Hope College  'C'                                      NT    4:01.62 
     1) Annessa, Carlie                 2) Winchell, Heather             
     3) DeWees, Meghan                  4) Sommers, Renee'               
  6 Calvin College  'C'                                    NT    4:15.58 
     1) Nelson, Emily                   2) Passeno, Monica               
     3) Doornbos, Sheena                4) Daniels, Lydia                
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Calvin College  'A'                               3:13.70    3:12.79   11 
     1) Resseguie, Andrew               2) Boumgarden, John              
     3) Tuuk, Peter                     4) Bagnall, Luke                 
-- Hope College  'A'                                      NT   X3:12.62 
     1) Vogelzang, Ryan                 2) Blohm, Kurtis                 
     3) VanderBroek, Chas               4) Vroegindewey, Jeffrey         
-- Hope College  'B'                                      NT   X3:24.03 
     1) O'Brien, Kevin                  2) Holton, Jacob                 
     3) Glas, Abram                     4) Akers, Thomas                 
-- Hope College  'C'                                      NT   X3:30.52 
     1) Buma, Jon                       2) Hinkle, Nicholas              
     3) Lindow, Ronald                  4) Osterbur, Lucas