posted May 30, 2006

Spring Sports Letterwinners Are Announced

Letterwinners on spring sports teams at Hope College have been announced by athletic directors Ray Smith and Eva Dean Folkert.

The spring season culminated a successful year of intercollegiate athletics as Hope College won the Commissioner's Cup for having the best cumulative men's and women's program in the Michigan Intercollegiate Athletic Association (MIAA). Hope also finished first in the MIAA men's and women's all-sports standings.

It marked the 28th time in school history that Hope has won the coveted MIAA Commissioner's Cup, the most of any member school.

Fifteen athletes lettered all four years in their respective spring sport. They were: Emily Adams of Hudsonville (softball), Kyle Barnes of Central Lake (track), Laura Borovsky of Livonia (track), Erin Bradley of Hastings (women's tennis), Nate Brandsen of Grosse Pointe (baseball), Jon Edmondson of Grand Rapids (baseball), Anneliese Fox of Alma (women's tennis), Libby Hammon of Allegan (softball), Mike Howes of Alma (baseball), Josh Hundt of Lansing (baseball), Andy Phillips of WhitePigeon (men's tennis), Andy Ruemenapp of Petoskey (men's tennis), Matthew Svoboda of Grand Haven (track), Maureen Warfield of Jackson (track), Jeff Weber of Grandville (track).

* denotes number of letters won

2006 Baseball Letterwinners
Andrew Bedan**, sophomore from Grosse Pointe (Grosse Pointe South HS)
Nate Brandsen****, senior from Holland (Holland Christian HS)
Bart Bultman*, freshman from Hamilton (Hamilton HS)
Kurtis DeHorn**, junior from from Allendale (Allendale HS)
Jon Edmondson****, senior from Grand Rapids (Forest Hills Central HS)
Joey Goeb**, sophomore from Grand Rapids (East Grand Rapids HS)
Brian Guerriero*, freshman from Clare (Clare HS)
Mike Howes****, senior from Alma (Alma HS)
Josh Hundt****, senior from Lansing (Okemos HS)
Jeffrey Ichesco*, freshman from Saline (Saline HS)
Timothy Judson**, sophomore from Hoffman Estates, Ill. (Barrington HS)
Brett Kingma*, freshman from Grand Rapids (Grand Rapids Christian HS)
William Lutke***, junior from Allendale (Unity Christian HS)
Geordie MacKenzie***, senior from Grosse Pte. Farms (Grosse Pte. South HS)
Jon Moerdyk*, freshman from Reed City (Reed City HS)
Paul Neumann*, freshman from Holland (West Ottawa HS)
Anthony Pastrick***, junior from St. Joseph (St. Joseph HS)
Thomas Plasman*, freshman from Downers Grove, Ill. (Downers Grove North HS)
Justin Pratt**, sophomore from Hastings (Hastings HS)
Matthew Richardson*, freshman from Niles (Niles HS)
Michael Rodgers***, junior from Saline (Saline HS)
Matthew Sattler**, junior from Brighton (Hartland HS)
Scott Sommavilla**, sophomore from Holland (West Ottawa HS)
Benjamin Strong*, freshman from Grand Rapids (Forest Hills Central HS)
Matt VanBeek***, junior from Hudsonville (Unity Christian HS)
Matthew VanderVelde*, freshman from Grandville (Grandville HS)
Michael VanderVelde***, junior from Grandville (Grandville HS)
Dustin Wuis*, freshman from Kalamazoo (Comstock HS)

2006 Softball Letterwinners
Emily Adams****, senior from Hudsonville (Hudsonville HS)
Becca Baker**, sophomore from Lafayette, Co. (Centaurus HS)
Kylee Brouwer**, sophomore from Hudsonville (Hudsonville HS)
Kelli Duimstra*, freshman from Hudsonville (Hudsonville HS)
Casey Feltner**, sophomore from Clarkston (Holly HS)
Amanda Guijarro*, sophomore from Los Angeles, Ca. (Marshall HS)
Erika Guijarro**, sophomore from Los Angeles, Ca. (Marshall HS)
Kelsey Guisbert***, senior from Farmington (Farmington HS)
Libby Hammon****, senior from Allegan (Allegan HS)
Katie Immink**, sophomore from Hudsonville (Hudsonville HS)
Lauren Kucera***, junior from Dyer, Ind. (Lake Central HS)
Angela Randall*, sophomore from Big Rapids (Big Rapids HS)
Jessica Regnerus**, sophomore from Hudsonville (Hudsonville HS)
Laura Tanouye**, sophomore from Danrian, Ill. (Hinsdale South HS)
Megan VanderMaas*, freshman from Hudsonville (Hudsonville HS)
Rebecca Whitman***, senior from Ludington (Ludington HS)

2006 Men's Tennis Letterwinners
Robert Dody***, senior from Whitehall (Whitehall HS)
Zachary Huber*, freshman from Holland (West Ottawa HS)
Stephen Malvitz*, junior from Ada (East Grand Rapids HS)
Andy Phillips****, senior from White Pigeon (Sturgis HS)
Nathan Reed**, senior from Glen Arbor (Glen Lake HS)
Andy Ruemenapp****, senior from Petoskey (Petoskey HS)
John Schlotz*, freshman from Kirkwood, Mo. (Kirkwood HS)

2006 Women's Tennis Letterwinners
Erin Bradley****, senior from Hastings (Hastings HS)
Kimberly Coleman*, freshman from Grand Rapids (Forest Hills Northern HS)
Lauren Field*, freshman from Grand Rapids (Forest Hills Central HS)
Anneliese Fox****, senior from Alma (Alma HS)
Christine Garcia**, sophomore from Battle Creek (Battle Creek Central HS)
Ashley Leary***, junior from Naperville, Ill. (Naperville Central HS)
Amy Norris***, junior from Ann Arbor (Pioneer HS)
Samantha Stille*, freshman from Holland (Holland HS)

2006 Men's Track Letterwinners
Jade Anderson*, freshman from Coopersville (Coopersville HS)
Robert Bailey*, freshman from Ogden Dunes, Ind. (Portage HS)
Samuel Baker*, freshman from Grand Rapids (South Christian HS)
Kyle Barnes****, senior from Eastport (Central Lake HS)
Sean Bergsma*, freshman from Grand Haven (Grand Haven HS)
Justin Blazek***, senior from Portage (Portage Northern HS)
Blake Carlson*, freshman from Marcellus (Marcellus HS)
Dakota Cousineau*, freshman from Temperance (Temperance Bedford HS)
Andrew Denninger**, senior from Winfield, Ill (West Chicago HS)
Andrew Filler*, freshman from Indiana, Pa. (Marion Center HS)
Sanders Frye***, junior from Harbor Springs (Harbor Springs HS)
Erik George**, sophomore from Livonia (Churchill HS)
Forrest Gordon*, freshman from Rockford (Rockford HS)
Jonathon Kay*, sophomore from Three Rivers (Three Rivers HS)
Aaron Kenemer***, junior from Zeeland (Zeeland HS)
Zachary King*, freshman from Portage (Portage Northern HS)
Dean Klingenberg*, freshman from Holland (West Ottawa HS)
Scott Langille***, junior from Glen Ellyn, Ill. (Glenbard West HS)
Jeffrey Layman***, junior from Holland (West Ottawa HS)
Carl Morrison*, freshman from Pickford (Pickford HS)
James Ralston*, freshman from Fenton (Fenton HS)
Chad Rector**, sophomore from Grant (Grant HS)
Joseph Seymour**, sophomore from Holland (Holland HS)
Rob Shooks**, sophomore from Central Lake (Central Lake HS)
Kyle Smith***, junior from Ada (Forest Hills Northern HS)
Daniel Sultz*, sophomore from Interlochen (Benzie Central HS)
Matt Svoboda***, senior from Grand Haven (Grand Haven HS)
Ryan TerLouw***, junior from Pella, Ia. (Pella HS)
Jason Todd**, sophomore from Niles (Niles HS)
Nate VandeGuchte**, sophomore from Hamilton (Hamilton HS)
Paul VanderVelde*, freshman from Lawrence, Kan. (Lawrence Free State HS)
Jeff Weber****, senior from Grandville (Grandville HS)
Seth Weener**, sophomore from Grandville (Grandville HS)
Michael Wilburn**, sophomore from Rochester (Rochester HS)
Nicholas Zendler** sophomore from Flint (Carman Ainsworth HS)

2006 Women's Track Letterwinners
Laura Borovsky****, senior from Livonia (Churchill HS)
Kelsey Browne*, freshman from Birmingham (Birmingham Seaholm HS)
Kate Freshour*, freshman from Bloomington, Ill. (Olympia HS)
Viktorija Graudins**, sophomore from Kalamazoo (Loy Norrix HS)
Katie Greenland*, freshman from Grandville (Grandville HS)
Cayla Henn*, sophomore from Dousman, Wisc. (Waukesha North HS)
Monique Hoyle**, sophomore from Delton (Delton Kellogg HS)
Laura Jackson*,  freshman from Allen Park (Allen Park HS)
Heather Kamps**, senior from North Muskegon (North Muskegon HS)
Sarah Kibbey*, freshman from Maple City (Glen Lake HS)
Denay Kippley**, junior from Holland (Holland HS)
Leah Koopmans***, junior from Holland (Holland HS)
Kaitlyn Kopke*, freshman from Haslett (Haslett HS)
Elizabeth Kreuze***, junior from Kalamazoo (Otsego HS)
Nora Kuiper*, freshman from Parchment (Parchment HS)
Lindsey Lange**, sophomore from Manistee (Manistee HS)
Christina Lis*, freshman from Novi (Novi HS)
Katherine Madison*, senior from Charlevoix (Charlevoix HS)
Lissa Moore**, junior from Battle Creek (Battle Creek Lakeview HS)
Sarah Multer*, freshman from Plainwell (Plainwell HS)
Molly Nyboer*, freshman from Spring Lake (Spring Lake HS)
Sara Omanson**, junior from Naperville, Ill. (Naperville North HS)
Sarah Quesada*, senior from Queretaro, Mex. (CUDEC)
Laura Schaedig*, sophomore from Cedarville (Cedarville HS)
Barbara Schornstein**, sophomore from Shoreview, Minn. (Mounds View HS)
Mishele Scott***, junior from Traverse City (Traverse City West HS)
Rebekah Shyne**, senior from Muskegon (Reeths-Puffer HS)
Leslie Tableman***, junior from Lansing (Lansing Eastern HS)
Britta Trepp**, junior from Traverse City (Traverse City West HS)
Emily VanderMeer*, freshman from Holland (Holland HS)
Jennifer VanderMeer***, junior from Holland (Holland HS)
Maureen Warfield****, senior from Adrian (Adrian HS)
Christine Weber*, senior from Oak Forest, Ill. (Chicago Christian HS)
Rebekah Woods*, freshman from Lowell (Lowell HS)