posted April 24, 2008

Seniors Honored for Athletic Accomplishments

Seventy Hope College seniors have been awarded monogrammed blankets for their participation in athletics at Hope.

The orange and blue "H" blankets are presented to seniors who earned at least three varsity letters while at Hope. One of the varsity letters must have been earned during the student's senior year.

The students were recognized during the college's Honors Convocation on Thursday, April 24, and will also be honored during a reception on-campus on Monday, April 28.

The recipients are:

Michael Amerman, Indianapolis, Ind., soccer (captain)
Becca Baker, Lafayette, Colo., softball
Andrew Bedan, Grosse Pointe, baseball
Eddy Beyne, Traverse City, football
Troy Blasius, Gaylord, football (captain)
Jordyn Boles, Grand Rapids, basketball (captain)
James David Booko, Three Rivers, football
Christopher Bowen, Ithaca, football
Kylee Brouwer, Hudsonville, softball (captain)
Glenn Clarke, Rochester Hills, football, track and field
Sarah Cochrane, Watertown, Wis., soccer (captain)
Andrew Denniger, Winfield, Ill., track and field (captain), cheerleading
Mark Dishnow, Saline, soccer (captain)
Jacob A. Droppers, Kalamazoo, football
Wade Engers, Ann Arbor, swimming (captain)
Julia Fischer, Laingsburg, soccer
Christine Garcia, Battle Creek, tennis (captain)
Erik George, Livonia, track and field
Joseph C. Goeb, Grand Rapids, baseball (captain), football
Amanda Guijarro, Los Angeles, Calif., softball
Erika Guijarro, Los Angeles, Calif., softball
Lydia Hartsell, Alexandria, Minn., cross country (captain), track and field
Julie Henderson, Grand Haven, basketball (captain)
Nicholas Hinkle, Mason, swimming (captain)
Anne Hoekstra, Kalamazoo, cross country (captain), track and field (captain)
Daniel Holt Jr., Spring Lake, basketball
Katie Immink, Hudsonville, softball
Ryan Klein, Lombard, Ill., basketball (captain)
George Klupchak, Naperville, Ill., football
Lindsay Lange, Manistee, basketball (captain), track and field (captain)
Matt Lapham, Brighton, golf
Steven Martindale, Midland, golf
Trisha Meier, Cedar Park, Texas, swimming (captain)
Emily Mills, Marshall, cheerleading (captain)
Steve Mostrom, Sturgis, football
Amanda Novak, Grand Rapids, volleyball (captain)
Kevin O'Brien, Battle Creek, swimming
Angie Randall, Remus, softball
Chad Rector, Grant, football, track and field
Jess Regnerus, Jenison, softball
Gregory Reznich, Alma, swimming
Matt Rugenstein, Grand Rapids, football (captain)
Matthew Sattler, Howell, baseball (captain)
Laura Schaedig, Cedarville, track and field, cross country
Amanda Scheeringa, Schererville, Ind., cheerleading (captain)
Karena Schroeder, ByronCenter, cheerleading
Jeremiah Schutt, Ravenna, football
Joseph Seymour, Holland, track and field, cross country
Ryan Sheets, Saline, golf (captain)
Benjamin Smith, Vermontville, football
Scott Sommavilla, Holland, baseball (captain)
Daniel Sultz, Interlochen, cross country, track and field
Laura Tanouye, Darien, Ill., softball (captain)
Jason Todd, Niles, cross country, track and field
Daniel Tresslar, Bloomington, Ind., soccer (captain)
Elisa Tresslar, Bloomington, Ind., soccer (captain)
Bryan Turner II, Muskegon, football
Nate Vande Guchte, Hamilton, track and field (captain)
Kevin Vanden Bosch, Grandville, football (captain)
Charles VanderBroek, Holland, swimming (captain)
Marcus Vanderheide, Grandville, basketball (captain)
Douglas VanEerden, Grand Rapids, football
Derek VanSolkema, Cutlerville (basketball)
Alicia Voyles, Fremont, cheerleading (captain), diving
Stacy Warsen, Grand Rapids, basketball (captain)
Seth Weener, Grand Rapids, cross country (captain), track and field (captain)
Drew Weigl, Saginaw, football
Tyler Wolfe, Cedar Springs, basketball
Thomas Yamaoka, Zeeland, golf (captain)
Nick Zendler, Flint, cross country (captain), track and field