posted April 4, 2009

GLCA Women's Tennis Invitational Results

Friday & Saturday, April 3-4, 2009

Matches played to decision
Kenyon 6, Albion 2
Hope 5, Oberlin 1
Kenyon 5, Kalamazoo 2
Albion 5, Oberlin 4
Hope 6, Kenyon 0
Kalamazoo 7, Oberlin 1

MATCH SUMMARIES

Kalamazoo 7, Oberlin 1
Singles: 1, Beau Wangtrakuldee (K) d. Ariel Lewis 7-5, 6-2; 2. Olivia Hayden (O) d. Lindsay Zuhlke 6-2, 6-0; 3. Smith Gudipati (K) d. Kelly Sipp 6-4, 6-0; 4. Kari Larson (K) d. Finley Gates 6-0, 6-1; 5. Paula Silverman (K) d. Sarah Teitel 1-6, 7-5, (12-10); 6. Play suspended because match was decided; Amanda Goumas vs. Jane Hayden.
Doubles: 1. Wangtrakuldee-Zuhlke (K) d. O. Hayden-Sipp 8-4; 2. Gudipati-Larson (K) d. J. Hayden-Lewis 8-4; 3. Goumas-Becky Thomson (K) d. Rebecca Brown-Emily Thebaut 8-6.

Hope 6, Kenyon 0
Singles: 1. Samantha Stille (H) d. Prita Kidder 6-1, 5-7, 7-6 (13-12);
2. Katherine Garcia (H) d. Alexis Marino 6-3, 6-2; 3. Play suspended
because match was decided; Nicole Spagnuolo (H) vs. Molly Yost; 4.
Play suspended because match was decided; Marissa Kooyers (H) vs. Eva
Ceja; 5. Play suspended because match was decided; Lucy Himes (H) vs.
Julia Diskint; 6. Danielle Werley (H) d. Anna Becker 6-1, 6-3.
Doubles: 1. Stille-Werley (H) d. Kidder-Marino 8-2; 2.
Garcia-Spagnuolo (H) d. Yost-Ceja 8-3; 3. Himes-Beth Olson (H) d.
Diskint-Erin Ivanhoff 8-3.

Albion 5, Oberlin 4
Singles: 1. Ariel Lewis (O) d. Shelly Zamler 6-3, 6-2; 2. Cassie Simmelink (A) d. Olivia Hayden 6-2, 6-4; 3. Kelly Sipp (O) d. Morgan Watler 6-2, 6-0; 4. Anna Gunderson (A) d. Finley Gates 6-4, 6-3; 5. Halie Kerver (A) d. Sarah Teitelbaum 6-3, 6-1; 6. Jane Hayden (O) d. Sarah Towler 6-2, 6-2.
Doubles: 1. Zamler-Gunderson (A) d. Lewis-Gates 8-6; 2. O. Hayden-Sipp (O) d. Watler-Kerver 8-4; 3. Towler-Tessa Morris (A) d. J. Hayden-Teitelbaum 8-3.

Kenyon 5, Kalamazoo 2
Singles: 1. Beau Wangtrakuldee (KZ) d. Prita Kidder 7-6, 2-6, 10-8; 2. Alexis Marino (KE) d. Lindsay Zuhlke 7-5, 0-6, 6-1; 3. Play suspended because match was decided; Smitha Gudipati (KZ) vs. Molly Yost; 4. Eva Ceja (KE) d. Kari Larson 6-2, 6-4; 5. Amanda Goumas (KZ) d. Julia Diskint 3-6, 6-4, 6-1; 6. Play suspended because match was decided; Paula Silverman (KZ) vs. Anna Becker.
Doubles: 1. Kidder/Marino (KE) d. Wangtrakuldee/Zuhlke 8-5; 2. Ceja/Yost (KE) d. Gudipati/Larson 8-5; 3. Erin Ivanhoff/Diskint (KE) d. Goumas/Silverman 8-3.

Hope 5, Oberlin 1
Singles: 1. Ariel Lewis (O) d. Samantha Stille 6-3, 7-6; 2. Play suspended because match was decided; Katherine Garcia (H) vs. Olivia Hayden; 3. Play suspended because match was decided; Nicole Spagnuolo (H) vs. Kelly Sipp; 4. Play suspended because match was decided; Marissa Kooyers (H) vs. Finley Gates; 5. Lucy Himes (H) d. Sarah Teitelbaum 6-0, 6-0; 6. Danielle Werley (H) d. Jane Hayden 6-1, 6-1.
Doubles: 1. Stille/Werley (H) d. Lewis/Gates 8-3; 2. Garcia/Spagnuolo (H) d. O. Hayden/Sipp 9-8 (5); 3. Beth Olson/Himes (H) d. J. Hayden/Teitelbaum 8-3.

Kenyon 6, Albion 2
Singles: 1. Shelley Zamler (A) d. Prita Kidder 6-2, 6-0; 2. Alexis
Marino (K) d. Cassie Simmelink 6-3, 6-2; 3. Molly Yost (K) d. Morgan
Watler 6-2, 6-0; 4. Eva Ceja (K) d. Anna Gundersen 6-3, 6-3; 5. Julia
Diskint (K) d. Halie Kerver 6-3, 6-3; 6. Play suspended because match
was decided. Sarah Towler (A) vs. Anna Becker.
Doubles: 1. Zamler/Gundersen (A) d. Kidder/Marino 8-2; 2. Ceja/Yost
(K) d. Watler/Kerver 8-5; 3. Erin Ivanoff/Diskint (K) d. Towler/Tessa
Morris 8-2.