posted January 29, 2011

Hope/Alma/Saint Mary's Swim Results 1/29/11

Hope Swimming/Diving Results
MEN
Hope 134, Alma 89

WOMEN
Saint Mary's 137, Alma 126
Hope 164, Alma 103
Hope 142, Saint Mary's 106

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
SchoolFinals Points
===============================================================================
1 Hope College-MI 'A'1:56.22
1) Heyboer, Lisa 202) Heckenliable, Anna 22
3) Sohn, Sarah 20 4) Schmall, Bethany 19
30.86 1:02.76 (31.90) 1:30.64 (27.88) 1:56.22 (25.58)

2 Hope College-MI 'B'1:57.95
1) Kieft, Maria 18 2) Krueger, Sarah 19
3) Westrate, Libby 19 4) Kieft, Aria 21
30.65 1:03.56 (32.91) 1:30.89 (27.33) 1:57.95 (27.06)

3 Saint Mary's College-IN 'A'1:59.19
1) Griffin, Katie 19 2) Dalrymple, Audrey 20
3) Litke, Liz 20 4) Price, Megan 20
30.45 1:03.51 (33.06) 1:32.94 (29.43) 1:59.19 (26.25)

4 The Alma College 'A' 2:00.35
1) Bryde, Jordan 212) Buhl, Shaina 21
3) Newhouse, Jordan 21 4) Vicari, Christine 21
31.00 1:05.31 (34.31) 1:33.91 (28.60) 2:00.35 (26.44)

5 The Alma College 'B' 2:04.04
1) Hollenberg, Emily 192) Myers, Emily 19
3) Vargas, Katie 184) Porzondek, Claryce 18
31.90 1:07.16 (35.26) 1:37.98 (30.82) 2:04.04 (26.06)

6 Saint Mary's College-IN 'B'2:04.18
1) Roddy, Katie 18 2) Bajorek, Theresa 20
3) Donovan, Katie 21 4) Gerbeth, Kristyn 20
32.04 1:06.34 (34.30) 1:36.80 (30.46) 2:04.18 (27.38)

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
SchoolFinals Points
===============================================================================
1 Hope College-MI 'A'1:38.92
1) Hunt, Jacob 19 2) Waterstone, Mark 21
3) Sommers, Clayton 21 4) Rose, Andrew 20
25.59 53.37 (27.78) 1:16.82 (23.45) 1:38.92 (22.10)

2 Hope College-MI 'B'1:39.24
1) Rittenhouse, Aaron 20 2) Huisingh, Michael 21
3) Yount, Brian 21 4) Frayer, Patrick 20
26.42 53.55 (27.13) 1:18.19 (24.64) 1:39.24 (21.05)

3 Hope College-MI 'C' x1:44.48
1) Hazekamp, Nicholas 19 2) Elhart, Greggory 19
3) Ludema, Geoffrey 20 4) Grabijas, Joshua 19
28.40 56.37 (27.97) 1:21.02 (24.65) 1:44.48 (23.46)

4 The Alma College 'A' 1:49.03
1) Hebert, Kaleb 182) Lauring, Caige 20
3) Brunner, Andrew 21 4) Karson, Adam 18
30.34 1:01.61 (31.27) 1:26.21 (24.60) 1:49.03 (22.82)

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Watson, Ellie 19 SMC-IN11:04.69
29.33 1:01.71 (32.38) 1:35.05 (33.34) 2:08.86 (33.81)
2:42.70 (33.84) 3:16.38 (33.68) 3:50.05 (33.67) 4:23.81 (33.76)
4:57.60 (33.79) 5:31.41 (33.81) 6:05.08 (33.67) 6:38.67 (33.59)
7:12.36 (33.69) 7:45.93 (33.57) 8:19.41 (33.48) 8:52.96 (33.55)
9:26.46 (33.50)10:00.00 (33.54)10:33.45 (33.45)11:04.69 (31.24

2 Anderson, Miranda 18 ALMA 11:31.10
30.61 1:05.42 (34.81) 1:40.39 (34.97) 2:15.64 (35.25)
2:50.75 (35.11) 3:25.15 (34.40) 3:59.75 (34.60) 4:34.73 (34.98)
5:09.80 (35.07) 5:45.55 (35.75) 6:20.46 (34.91) 6:56.10 (35.64)
7:31.87 (35.77) 8:07.10 (35.23) 8:40.96 (33.86) 9:15.57 (34.61)
9:50.63 (35.06)10:25.18 (34.55)10:59.76 (34.58)11:31.10 (31.34)

3 Darish, Skylar18 HOPE-MI 11:31.57
30.97 1:05.11 (34.14) 1:39.81 (34.70) 2:14.70 (34.89)
2:50.05 (35.35) 3:25.15 (35.10) 4:00.38 (35.23) 4:35.33 (34.95)
5:10.34 (35.01) 5:45.73 (35.39) 6:21.01 (35.28) 6:55.98 (34.97)
7:31.35 (35.37) 8:06.71 (35.36) 8:41.31 (34.60) 9:16.03 (34.72)
9:50.95 (34.92)10:25.81 (34.86)11:00.29 (34.48)11:31.57 (31.28)

4 Wildermuth, Jordan19 ALMA 12:23.33
34.02 1:10.69 (36.67) 1:47.46 (36.77) 2:24.57 (37.11)
3:01.62 (37.05) 3:38.88 (37.26) 4:16.37 (37.49) 4:53.92 (37.55)
5:31.08 (37.16) 6:08.10 (37.02) 6:45.56 (37.46) 7:23.01 (37.45)
8:01.15 (38.14) 8:38.58 (37.43) 9:16.88 (38.30) 9:54.25 (37.37)
10:32.01 (37.76)11:10.00 (37.99)11:47.95 (37.95)12:23.33 (35.38)

5 Nelis, Jami 21 SMC-IN12:38.68
34.53 1:11.83 (37.30) 1:49.33 (37.50) 2:26.85 (37.52)
3:04.54 (37.69) 3:42.07 (37.53) 4:19.51 (37.44) 4:57.30 (37.79)
5:35.17 (37.87) 6:13.36 (38.19) 6:51.94 (38.58) 7:30.51 (38.57)
8:08.96 (38.45) 8:47.61 (38.65) 9:26.31 (38.70)10:05.02 (38.71)
10:44.13 (39.11)11:22.57 (38.44)12:01.06 (38.49)12:38.68 (37.62)

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================

1 Grabijas, Joshua 19 HOPE-MI 10:03.89
27.79 57.76 (29.97) 1:28.32 (30.56) 1:59.26 (30.94)
2:30.21 (30.95) 3:01.23 (31.02) 3:32.16 (30.93) 4:02.78 (30.62)
4:33.52 (30.74) 5:04.33 (30.81) 5:35.02 (30.69) 6:05.38 (30.36)
6:35.52 (30.14) 7:05.70 (30.18) 7:35.76 (30.06) 8:05.83 (30.07)
8:35.97 (30.14) 9:05.76 (29.79) 9:35.37 (29.61)10:03.89 (28.52)

2 Hammer, Jacob 18 ALMA 10:21.90
28.37 58.38 (30.01) 1:29.31 (30.93) 2:00.15 (30.84)
2:31.35 (31.20) 3:02.42 (31.07) 3:33.49 (31.07) 4:04.42 (30.93)
4:35.00 (30.58) 5:06.54 (31.54) 5:37.90 (31.36) 6:09.46 (31.56)
6:41.50 (32.04) 7:13.64 (32.14) 7:45.27 (31.63) 8:17.45 (32.18)
8:49.39 (31.94) 9:21.08 (31.69) 9:52.62 (31.54)10:21.90 (29.28)

3 Veltman, Austin 22 HOPE-MI 10:40.47
28.78 1:00.41 (31.63) 1:32.61 (32.20) 2:04.69 (32.08)
2:37.05 (32.36) 3:09.46 (32.41) 3:41.74 (32.28) 4:14.17 (32.43)
4:46.53 (32.36) 5:19.04 (32.51) 5:51.62 (32.58) 6:24.07 (32.45)
6:56.56 (32.49) 7:29.09 (32.53) 8:01.58 (32.49) 8:33.87 (32.29)
9:06.04 (32.17) 9:38.23 (32.19)10:10.13 (31.90)10:40.47 (30.34

4 Huisingh, Michael 21 HOPE-MI 10:42.65
29.76 1:01.69 (31.93) 1:34.79 (33.10) 2:07.15 (32.36)
2:40.27 (33.12) 3:13.13 (32.86) 3:46.00 (32.87) 4:18.92 (32.92)
4:52.19 (33.27) 5:24.77 (32.58) 5:57.78 (33.01) 6:30.62 (32.84)
7:02.71 (32.09) 7:34.85 (32.14) 8:08.02 (33.17) 8:40.73 (32.71)
9:12.90 (32.17) 9:44.55 (31.65)10:15.24 (30.69)10:42.65 (27.41)

Event 5 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Westrate, Libby 19 HOPE-MI2:00.56
27.57 58.22 (30.65) 1:29.79 (31.57) 2:00.56 (30.77)

2 Price, Megan 20 SMC-IN 2:03.00
28.42 59.38 (30.96) 1:31.36 (31.98) 2:03.00 (31.64)

3 Jasperse, Ashley 21 HOPE-MI2:04.79
29.90 1:01.99 (32.09) 1:33.89 (31.90) 2:04.79 (30.90)

4 Behmlander, Madison 21 ALMA 2:08.74
29.49 1:01.66 (32.17) 1:34.75 (33.09) 2:08.74 (33.99)

5 Anderson, Miranda 18 ALMA 2:10.89
29.42 1:01.84 (32.42) 1:36.49 (34.65) 2:10.89 (34.40)

6 Hicks, Chelsea20 ALMA 2:12.32
30.30 1:04.23 (33.93) 1:38.58 (34.35) 2:12.32 (33.74)

7 Thompson, Sarah 18 SMC-IN 2:18.65
29.80 1:03.42 (33.62) 1:40.10 (36.68) 2:18.65 (38.55)

-- Wiese, Chelsea20 HOPE-MI X2:03.44
29.04 1:00.63 (31.59) 1:32.11 (31.48) 2:03.44 (31.33)

Event 6 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Sommers, Clayton 21 HOPE-MI1:45.34
24.48 51.20 (26.72) 1:18.61 (27.41) 1:45.34 (26.73)

2 Case, David 18 ALMA 1:50.27
25.58 53.71 (28.13) 1:22.09 (28.38) 1:50.27 (28.18)

3 Tobin, Ryan 20 ALMA 1:55.68
26.77 56.66 (29.89) 1:26.73 (30.07) 1:55.68 (28.95)

4 Miller, Chris 19 ALMA 1:58.54
26.65 56.35 (29.70) 1:27.76 (31.41) 1:58.54 (30.78)

5 Nielson, Joseph 20 HOPE-MI2:01.89
26.72 57.51 (30.79) 1:29.84 (32.33) 2:01.89 (32.05)

6 Krumm, Drew 18 HOPE-MI2:02.26
27.36 58.27 (30.91) 1:30.87 (32.60) 2:02.26 (31.39)

Event 7 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Cameron, Laura19 HOPE-MI1:04.03
30.95 1:04.03 (33.08)

2 Griffin, Katie19 SMC-IN 1:05.14
31.55 1:05.14 (33.59)

3 Newhouse, Jordan 21 ALMA 1:05.99
31.89 1:05.99 (34.10)

4 Schmall, Bethany 19 HOPE-MI1:06.07
32.07 1:06.07 (34.00)

5 Holstad, Erin 19 HOPE-MI1:06.31
31.96 1:06.31 (34.35)

6 Roddy, Katie 18 SMC-IN 1:07.27
33.59 1:07.27 (33.68)

7 Hollenberg, Emily 19 ALMA 1:07.56
32.94 1:07.56 (34.62)

8 Bryde, Jordan 21 ALMA 1:08.01
33.14 1:08.01 (34.87)

9 Burmester, Adriane18 HOPE-MI x1:13.22
35.39 1:13.22 (37.83)

10 Blaharski, Juile 19 SMC-IN 1:13.85
35.19 1:13.85 (38.66)

Event 8 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================

-- Larson, Andrew18 HOPE-MI X58.87
28.47 58.87 (30.40)

-- Waterstone, Mark 21 HOPE-MI X1:03.43
30.65 1:03.43 (32.78)

Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Krueger, Sarah19 HOPE-MI1:11.05
33.16 1:11.05 (37.89)

2 Dalrymple, Audrey 20 SMC-IN 1:11.39
34.31 1:11.39 (37.08)

3 Buhl, Shaina 21 ALMA 1:15.67
35.65 1:15.67 (40.02)

4 Myers, Emily 19 ALMA 1:15.90
36.06 1:15.90 (39.84)

5 Bajorek, Theresa 20 SMC-IN 1:16.28
35.72 1:16.28 (40.56)

6 Litke, Liz20 SMC-IN 1:17.18
36.01 1:17.18 (41.17)

7 Greer, Gwendolyn 19 ALMA 1:18.76
37.15 1:18.76 (41.61)

-- Schmidt, Kaitlyn 18 HOPE-MI X1:15.10
34.03 1:15.10 (41.07)

Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Perkins, Alexander18 HOPE-MI1:01.86
28.67 1:01.86 (33.19)

2 Hebert, Kaleb 18 ALMA 1:09.29
32.28 1:09.29 (37.01)

3 Lauring, Caige20 ALMA 1:11.67
33.40 1:11.67 (38.27)

4 Brow, Ben 18 ALMA 1:12.59
34.43 1:12.59 (38.16)

-- Shade, Jeffrey20 HOPE-MI X1:09.24
32.89 1:09.24 (36.35)

-- O'Dell, Benjamin 21 HOPE-MI X1:10.26
31.84 1:10.26 (38.42)

Event 11 Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Behmlander, Madison 21 ALMA 2:41.65
34.48 1:14.90 (40.42) 1:57.16 (42.26) 2:41.65 (44.49)

2 Hicks, Chelsea20 ALMA 2:50.37
37.26 1:19.99 (42.73) 2:05.36 (45.37) 2:50.37 (45.01)

-- Nawrot, Mariah18 ALMA X2:40.71
36.76 1:18.01 (41.25) 2:00.17 (42.16) 2:40.71 (40.54)

Event 12 Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Hunt, Jacob 19 HOPE-MI2:01.20
26.40 57.15 (30.75) 1:27.85 (30.70) 2:01.20 (33.35)

2 Brunner, Andrew 21 ALMA 2:07.67
26.43 56.93 (30.50) 1:30.26 (33.33) 2:07.67 (37.41)

Event 13 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Triner, Claire19 HOPE-MI 26.24

2 Heckenliable, Anna22 HOPE-MI 26.48

3 Vargas, Katie 18 ALMA 26.83

4 Vicari, Christine 21 ALMA 26.93

5 Porzondek, Claryce18 ALMA 27.19

6 Heyboer, Lisa 20 HOPE-MI 27.54

7 Gerbeth, Kristyn 20 SMC-IN 27.68

8 Donovan, Katie21 SMC-IN 27.92

9 Bowersox, Megan 20 HOPE-MI x28.16

Event 14 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Rose, Andrew 20 HOPE-MI 23.17

2 Marsh, Max20 ALMA 23.58

3 Karson, Adam 18 ALMA 23.59

4 Miller, Chris 19 ALMA 23.89

5 Boersma, Nicholas 20 HOPE-MI 24.26

-- Hazekamp, Nicholas19 HOPE-MI X23.23

Event 15 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Sheldon, Kyleigh 19 HOPE-MI 231.80

2 Warner, Jessica 21 HOPE-MI 166.35

3 Greer, Gwendolyn 19 ALMA109.45

Event 16 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
-- Knecht, Thomas20 HOPE-MIX101.80

-- Gaskell, Raymond 19 HOPE-MIX228.85

-- Heydlauff, Michael19 HOPE-MIX247.35

Event 17 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Wiese, Chelsea20 HOPE-MI 57.53
28.17 57.53 (29.36)

2 Cameron, Laura19 HOPE-MI 57.97
27.95 57.97 (30.02)

3 Behmlander, Madison 21 ALMA 58.15
28.17 58.15 (29.98)

4 Kieft, Maria 18 HOPE-MI 58.53
27.79 58.53 (30.74)

5 Vargas, Katie 18 ALMA 58.70
28.25 58.70 (30.45)

6 Gerbeth, Kristyn 20 SMC-IN 59.56
28.58 59.56 (30.98)

7 Vicari, Christine 21 ALMA 1:00.17
28.80 1:00.17 (31.37)

8 Donovan, Katie21 SMC-IN 1:00.21
28.80 1:00.21 (31.41)

9 Thompson, Sarah 18 SMC-IN 1:01.85
29.06 1:01.85 (32.79)

Event 18 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Rittenhouse, Aaron20 HOPE-MI 49.36
23.45 49.36 (25.91)

2 Karson, Adam 18 ALMA 51.10
24.50 51.10 (26.60)

3 Marsh, Max20 ALMA 52.10
25.00 52.10 (27.10)

4 Miller, Chris 19 ALMA 52.13
24.96 52.13 (27.17)

-- Veltman, Austin 22 HOPE-MI X52.98
25.16 52.98 (27.82)

-- Boersma, Nicholas 20 HOPE-MI X54.73
25.88 54.73 (28.85)

Event 19 Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Tuuk, Alicia 21 HOPE-MI2:18.62
32.71 1:08.38 (35.67) 1:44.40 (36.02) 2:18.62 (34.22)

2 Roddy, Katie 18 SMC-IN 2:24.31
35.31 1:11.88 (36.57) 1:48.54 (36.66) 2:24.31 (35.77)

3 Kieft, Aria 21 HOPE-MI2:24.79
34.68 1:11.36 (36.68) 1:48.64 (37.28) 2:24.79 (36.15)

4 Bryde, Jordan 21 ALMA 2:27.98
34.72 1:12.21 (37.49) 1:50.26 (38.05) 2:27.98 (37.72)

5 Bowersox, Megan 20 HOPE-MI2:33.60
36.26 1:14.93 (38.67) 1:54.41 (39.48) 2:33.60 (39.19)

6 Blaharski, Juile 19 SMC-IN 2:38.33
37.24 1:17.04 (39.80) 1:57.79 (40.75) 2:38.33 (40.54)

7 Porzondek, Claryce18 ALMA 2:44.70
37.73 1:19.28 (41.55) 2:02.45 (43.17) 2:44.70 (42.25)

8 Nawrot, Mariah18 ALMA 3:19.29
46.66 1:37.99 (51.33) 2:29.66 (51.67) 3:19.29 (49.63)

-- Jasperse, Ashley 21 HOPE-MI X2:25.60
36.37 1:13.31 (36.94) 1:50.13 (36.82) 2:25.60 (35.47)

Event 20 Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Grabijas, Joshua 19 HOPE-MI2:03.48
30.29 1:01.85 (31.56) 1:33.44 (31.59) 2:03.48 (30.04)

2 Hebert, Kaleb 18 ALMA 2:17.86
32.43 1:06.99 (34.56) 1:42.42 (35.43) 2:17.86 (35.44)

-- Shade, Jeffrey20 HOPE-MI X2:08.56
32.10 1:04.64 (32.54) 1:36.59 (31.95) 2:08.56 (31.97)

-- Frayer, Patrick 20 HOPE-MI X2:12.80
31.97 1:06.41 (34.44) 1:40.79 (34.38) 2:12.80 (32.01)

Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Dalrymple, Audrey 20 SMC-IN 2:31.23
35.57 1:14.00 (38.43) 1:52.23 (38.23) 2:31.23 (39.00)

2 Sohn, Sarah 20 HOPE-MI2:35.27
35.62 1:15.01 (39.39) 1:54.97 (39.96) 2:35.27 (40.30)

3 Myers, Emily 19 ALMA 2:41.37
36.74 1:17.30 (40.56) 1:58.56 (41.26) 2:41.37 (42.81)

4 Bajorek, Theresa 20 SMC-IN 2:43.99
37.12 1:18.69 (41.57) 2:01.13 (42.44) 2:43.99 (42.86)

5 Buhl, Shaina 21 ALMA 2:48.82
37.02 1:19.27 (42.25) 2:03.56 (44.29) 2:48.82 (45.26)

6 Greer, Gwendolyn 19 ALMA 2:51.84
38.88 1:21.98 (43.10) 2:07.07 (45.09) 2:51.84 (44.77)

Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Nielson, Joseph 20 HOPE-MI2:26.27
33.41 1:10.82 (37.41) 1:48.41 (37.59) 2:26.27 (37.86)

2 Lauring, Caige20 ALMA 2:37.55
34.94 1:15.65 (40.71) 1:56.60 (40.95) 2:37.55 (40.95)

3 Brow, Ben 18 ALMA 2:40.20
35.70 1:15.94 (40.24) 1:57.41 (41.47) 2:40.20 (42.79)

-- Yount, Brian 21 HOPE-MI X2:27.37
33.81 1:11.40 (37.59) 1:49.33 (37.93) 2:27.37 (38.04)

Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Watson, Ellie 19 SMC-IN 5:25.39
29.12 1:00.55 (31.43) 1:32.71 (32.16) 2:05.60 (32.89)
2:38.98 (33.38) 3:12.48 (33.50) 3:45.39 (32.91) 4:19.18 (33.79)
4:52.58 (33.40) 5:25.39 (32.81)

2 Price, Megan 20 SMC-IN 5:32.82
29.20 1:01.28 (32.08) 1:34.55 (33.27) 2:08.58 (34.03)
2:42.47 (33.89) 3:16.60 (34.13) 3:51.05 (34.45) 4:25.54 (34.49)
4:59.90 (34.36) 5:32.82 (32.92)

3 Anderson, Miranda 18 ALMA 5:47.14
29.68 1:03.76 (34.08) 1:39.31 (35.55) 2:14.84 (35.53)
2:50.63 (35.79) 3:26.28 (35.65) 4:01.88 (35.60) 4:37.58 (35.70)
5:12.88 (35.30) 5:47.14 (34.26)

4 Hicks, Chelsea20 ALMA 5:55.23
32.40 1:09.19 (36.79) 1:45.83 (36.64) 2:21.78 (35.95)
2:58.31 (36.53) 3:34.60 (36.29) 4:10.64 (36.04) 4:46.44 (35.80)
5:21.85 (35.41) 5:55.23 (33.38)

5 Triner, Claire19 HOPE-MI5:57.38
30.48 1:05.06 (34.58) 1:41.56 (36.50) 2:17.57 (36.01)
2:53.54 (35.97) 3:30.54 (37.00) 4:07.22 (36.68) 4:44.54 (37.32)
5:21.79 (37.25) 5:57.38 (35.59)

6 Wildermuth, Jordan19 ALMA 5:57.80
33.18 1:08.76 (35.58) 1:44.81 (36.05) 2:21.32 (36.51)
2:57.81 (36.49) 3:34.35 (36.54) 4:11.39 (37.04) 4:47.98 (36.59)
5:23.91 (35.93) 5:57.80 (33.89)

7 Burmester, Adriane18 HOPE-MI6:11.07
32.33 1:08.26 (35.93) 1:45.30 (37.04) 2:23.07 (37.77)
3:01.06 (37.99) 3:39.19 (38.13) 4:17.47 (38.28) 4:55.68 (38.21)
5:33.89 (38.21) 6:11.07 (37.18)

8 Nelis, Jami 21 SMC-IN 6:12.66
33.65 1:10.51 (36.86) 1:47.79 (37.28) 2:25.39 (37.60)
3:03.50 (38.11) 3:41.63 (38.13) 4:19.50 (37.87) 4:57.49 (37.99)
5:35.52 (38.03) 6:12.66 (37.14)

Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Ludema, Geoffrey 20 HOPE-MI4:55.39
26.77 56.22 (29.45) 1:26.65 (30.43) 1:56.87 (30.22)
2:27.01 (30.14) 2:57.47 (30.46) 3:27.23 (29.76) 3:57.28 (30.05)
4:26.82 (29.54) 4:55.39 (28.57)

2 Hammer, Jacob 18 ALMA 5:05.17
27.20 57.28 (30.08) 1:28.43 (31.15) 1:59.70 (31.27)
2:31.28 (31.58) 3:02.84 (31.56) 3:34.18 (31.34) 4:06.38 (32.20)
4:37.12 (30.74) 5:05.17 (28.05)

3 Case, David 18 ALMA 5:07.54
27.77 57.89 (30.12) 1:29.06 (31.17) 2:00.34 (31.28)
2:31.95 (31.61) 3:03.59 (31.64) 3:35.37 (31.78) 4:07.08 (31.71)
4:37.90 (30.82) 5:07.54 (29.64)

4 Tobin, Ryan 20 ALMA 5:15.96
28.01 59.30 (31.29) 1:31.17 (31.87) 2:04.10 (32.93)
2:36.66 (32.56) 3:08.74 (32.08) 3:41.05 (32.31) 4:13.57 (32.52)
4:45.52 (31.95) 5:15.96 (30.44)

-- Larson, Andrew18 HOPE-MI X5:05.02
27.59 57.66 (30.07) 1:28.93 (31.27) 2:00.60 (31.67)
2:32.11 (31.51) 3:03.89 (31.78) 3:35.47 (31.58) 4:06.78 (31.31)
4:37.22 (30.44) 5:05.02 (27.80)

-- Krumm, Drew 18 HOPE-MI X5:51.13
29.73 1:03.21 (33.48) 1:38.69 (35.48) 2:14.71 (36.02)
2:50.38 (35.67) 3:26.53 (36.15) 4:02.58 (36.05) 4:39.05 (36.47)
5:15.82 (36.77) 5:51.13 (35.31)

Event 25 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Griffin, Katie19 SMC-IN 1:02.75
29.43 1:02.75 (33.32)

2 Schmidt, Kaitlyn 18 HOPE-MI1:05.49
30.55 1:05.49 (34.94)

3 Newhouse, Jordan 21 ALMA 1:06.09
30.63 1:06.09 (35.46)

4 Litke, Liz20 SMC-IN 1:06.93
31.13 1:06.93 (35.80)

5 Hollenberg, Emily 19 ALMA 1:07.78
31.53 1:07.78 (36.25)

6 Krueger, Sarah19 HOPE-MI1:08.73
31.69 1:08.73 (37.04)

7 Black, Amanda 19 HOPE-MI1:09.64
32.46 1:09.64 (37.18)

-- Holstad, Erin 19 HOPE-MI X1:06.88
30.24 1:06.88 (36.64)

Event 26 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Brunner, Andrew 21 ALMA 53.29
24.46 53.29 (28.83)

2 Marsh, Max20 ALMA 56.64
25.83 56.64 (30.81)

3 O'Dell, Benjamin 21 HOPE-MI 56.71
26.14 56.71 (30.57)

4 Huisingh, Michael 21 HOPE-MI 57.01
26.86 57.01 (30.15)

Event 27 Women 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
-- Warner, Jessica 21 HOPE-MIX170.15

-- Sheldon, Kyleigh 19 HOPE-MIX212.70

Event 28 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
-- Gaskell, Raymond 19 HOPE-MIX170.15

-- Heydlauff, Michael19 HOPE-MIX208.35

Event 29 Mixed 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
-- Shade, Jeffrey20 HOPE-MI X4:30.62
29.39 1:02.71 (33.32) 1:37.85 (35.14) 2:11.70 (33.85)
2:51.05 (39.35) 3:30.30 (39.25) 4:01.24 (30.94) 4:30.62 (29.38)

-- Waterstone, Mark 21 HOPE-MI X4:38.97
30.43 1:04.92 (34.49) 1:43.49 (38.57) 2:21.20 (37.71)
2:58.74 (37.54) 3:37.07 (38.33) 4:09.77 (32.70) 4:38.97 (29.20)

-- Frayer, Patrick 20 HOPE-MI X4:40.97
28.95 1:02.54 (33.59) 1:41.04 (38.50) 2:18.33 (37.29)
3:00.86 (42.53) 3:43.55 (42.69) 4:13.42 (29.87) 4:40.97 (27.55)

-- Elhart, Greggory 19 HOPE-MI X4:46.26
28.49 1:01.47 (32.98) 1:40.41 (38.94) 2:18.46 (38.05)
2:57.87 (39.41) 3:37.28 (39.41) 4:12.33 (35.05) 4:46.26 (33.93)

-- Sohn, Sarah 20 HOPE-MI X4:46.77
30.46 1:04.99 (34.53) 1:43.56 (38.57) 2:20.64 (37.08)
3:02.33 (41.69) 3:44.37 (42.04) 4:16.31 (31.94) 4:46.77 (30.46)

Event 30 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Dalrymple, Audrey 20 SMC-IN 2:18.51
30.60 1:08.36 (37.76) 1:46.83 (38.47) 2:18.51 (31.68)

2 Westrate, Libby 19 HOPE-MI2:20.83
29.47 1:05.95 (36.48) 1:48.41 (42.46) 2:20.83 (32.42)

3 Watson, Ellie 19 SMC-IN 2:21.69
30.03 1:08.16 (38.13) 1:49.59 (41.43) 2:21.69 (32.10)

4 Darish, Skylar18 HOPE-MI2:23.84
28.98 1:05.48 (36.50) 1:50.70 (45.22) 2:23.84 (33.14)

5 Newhouse, Jordan 21 ALMA 2:25.65
30.47 1:07.59 (37.12) 1:51.51 (43.92) 2:25.65 (34.14)

6 Tuuk, Alicia 21 HOPE-MI2:28.65
30.54 1:08.45 (37.91) 1:54.60 (46.15) 2:28.65 (34.05)

7 Myers, Emily 19 ALMA 2:29.27
34.74 1:14.05 (39.31) 1:56.05 (42.00) 2:29.27 (33.22)

8 Nelis, Jami 21 SMC-IN 2:40.94
35.18 1:18.44 (43.26) 2:04.45 (46.01) 2:40.94 (36.49)

9 Wildermuth, Jordan19 ALMA 2:52.20
35.93 1:18.24 (42.31) 2:16.32 (58.08) 2:52.20 (35.88)

Event 31 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Finals Points
===============================================================================
1 Larson, Andrew18 HOPE-MI2:03.92
26.51 58.93 (32.42) 1:34.89 (35.96) 2:03.92 (29.03)

2 Brunner, Andrew 21 ALMA 2:07.07
26.30 59.97 (33.67) 1:37.62 (37.65) 2:07.07 (29.45)

3 Yount, Brian 21 HOPE-MI2:11.47
26.87 1:02.04 (35.17) 1:40.26 (38.22) 2:11.47 (31.21)

4 Hebert, Kaleb 18 ALMA 2:11.59
28.61 1:02.89 (34.28) 1:42.41 (39.52) 2:11.59 (29.18)

5 Knecht, Thomas20 HOPE-MI2:19.00
29.35 1:05.72 (36.37) 1:47.37 (41.65) 2:19.00 (31.63)

Event 32 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
SchoolFinals Points
===============================================================================
1 Saint Mary's College-IN 'A'3:51.09
28.24 58.77 (58.77) 1:26.95 (28.18) 1:58.21 (59.44)
2:25.35 (27.14) 2:55.96 (57.75) 3:22.28 (26.32) 3:51.09 (55.13)

2 Hope College-MI 'A'3:52.24
1) Holstad, Erin 192) Heyboer, Lisa 20
3) Wiese, Chelsea 20 4) Schmall, Bethany 19
28.19 58.70 (58.70) 1:27.10 (28.40) 1:59.34 (1:00.64)
2:26.42 (27.08) 2:55.85 (56.51) 3:22.76 (26.91) 3:52.24 (56.39)

3 The Alma College 'A' 3:53.48
1) Vargas, Katie 182) Buhl, Shaina 21
3) Vicari, Christine 214) Behmlander, Madison 21
28.08 59.09 (59.09) 1:26.69 (27.60) 1:57.52 (58.43)
2:25.08 (27.56) 2:56.75 (59.23) 3:23.28 (26.53) 3:53.48 (56.73)

4 Hope College-MI 'B'3:56.02
1) Kieft, Maria 18 2) Kieft, Aria 21
3) Triner, Claire 19 4) Darish, Skylar 18
27.36 57.71 (57.71) 1:25.25 (27.54) 1:56.80 (59.09)
2:25.59 (28.79) 2:57.10 (1:00.30) 3:25.04 (27.94) 3:56.02 (58.92)

5 The Alma College 'B' 4:00.80
1) Porzondek, Claryce 18 2) Hicks, Chelsea 20
3) Bryde, Jordan 214) Anderson, Miranda 18
28.20 1:00.06 (1:00.06) 1:28.65 (28.59) 2:01.43 (1:01.37)
2:30.19 (28.76) 3:01.63 (1:00.20) 3:29.52 (27.89) 4:00.80 (59.17)

6 Saint Mary's College-IN 'B'4:04.51
28.70 1:01.46 (1:01.46) 1:29.73 (28.27) 2:01.32 (59.86)
2:29.79 (28.47) 3:00.60 (59.28) 3:30.19 (29.59) 4:04.51 (1:03.91)

-- Hope College-MI 'C' X4:06.36
28.09 59.40 (59.40) 1:28.75 (29.35) 2:01.12 (1:01.72)
2:29.75 (28.63) 3:01.94 (1:00.82) 3:32.46 (30.52) 4:06.36 (1:04.42)

-- The Alma College 'C' X4:22.56
1) Hollenberg, Emily 192) Greer, Gwendolyn 19
3) Nawrot, Mariah 18 4) Myers, Emily 19
28.84 1:00.26 (1:00.26) 1:32.39 (32.13) 2:08.03 (1:07.77)
2:43.74 (35.71) 3:21.66 (1:13.63) 3:50.61 (28.95) 4:22.56 (1:00.90)

Event 33 Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
SchoolFinals Points
===============================================================================
1 Hope College-MI 'A'3:20.73
1) Sommers, Clayton 21 2) Veltman, Austin 22
3) Boersma, Nicholas 204) Rittenhouse, Aaron 20
23.04 47.88 (47.88) 1:11.80 (23.92) 1:38.38 (50.50)
2:02.82 (24.44) 2:30.99 (52.61) 2:54.65 (23.66) 3:20.73 (49.74)

2 The Alma College 'A' 3:24.50
1) Hammer, Jacob 182) Marsh, Max 20
3) Case, David 18 4) Karson, Adam 18
25.14 53.26 (53.26) 1:17.08 (23.82) 1:44.28 (51.02)
2:08.26 (23.98) 2:34.12 (49.84) 2:57.31 (23.19) 3:24.50 (50.38)

3 Hope College-MI 'B'3:27.98
1) Ludema, Geoffrey 20 2) Nielson, Joseph 20
3) O'Dell, Benjamin 21 4) Rose, Andrew 20
24.70 51.90 (51.90) 1:17.83 (25.93) 1:48.50 (56.60)
2:12.61 (24.11) 2:39.62 (51.12) 3:02.87 (23.25) 3:27.98 (48.36)

4 Hope College-MI 'C' x3:30.92
1) Hazekamp, Nicholas 19 2) Krumm, Drew 18
3) Knecht, Thomas 20 4) Perkins, Alexander 18
24.66 50.77 (50.77) 1:16.04 (25.27) 1:45.51 (54.74)
2:10.11 (24.60) 2:38.45 (52.94) 3:02.83 (24.38) 3:30.92 (52.47)

5 The Alma College 'B' 3:41.12
1) Tobin, Ryan 20 2) Miller, Chris 19
3) Lauring, Caige 20 4) Brow, Ben 18
25.75 53.42 (53.42) 1:18.39 (24.97) 1:45.51 (52.09)
2:10.98 (25.47) 2:40.55 (55.04) 3:08.75 (28.20) 3:41.12 (1:00.57)