posted April 26, 2011

Seniors Honored for Athletic Accomplishments

Eighty-one Hope College seniors have been awarded monogrammed blankets for their participation in athletics at Hope.

The orange and blue "H" blankets are presented to seniors who earned at least three varsity letters while at Hope.  One of the varsity letters must have been earned during the student's senior year.

The students will be honored Wednesday, April 27, during the first annual HOPEYS ceremony to be held at the DeVos Fieldhouse beginning at 7:30 p.m.

The recipients are:

Chris Ansel, Zeeland, golf

Sarah Anthony, Mt.Pleasant, cross country (captain)

Ross Bailey, Ogden Dunes, Ind., soccer

Traci Baker, Grandville, volleyball

Emily Baracy, Canton, soccer

Claire Bird, New Paltz, N.Y., cross country (captain)

Katie Blodgett, Traverse City, golf

Colton Bodrie, Fremont, baseball (captain)

Kelsey Bos, Holland, soccer (captain)

Will Bowser, Midland, basketball (captain)

Erika Bruinsma, Grand Rapids, basketball (captain)

Cassidy Bulthuis, Nunica, volleyball (captain)

Riley Byrnes, Michigan City, soccer

Drew Carmody, Grandville, baseball (captain)

Courtney Cook, Grand Rapids, soccer

Ryan Cotter, Zeeland, soccer

Miranda DeKuiper, Ludington, basketball (captain)

Sara DeWeerdt, Holland, volleyball (captain)

Kyle Dietrich, Gobles, football

Adam Diver, Deerfield, football

Timothy Dixon, Kalkaska, football

John Donkersloot, Zeeland, track (captain)

Josh Droppers, Kalamazoo, football (captain)

Jessica Early, Vestal, N.Y., cheerleading (captain)

Timothy Elzinga, Grand Rapids, football

Derek Fairchild, Saline, baseball (captain)

Christopher Feys, Grand Rapids, football (captain)

Emily Fischer, Naperville, Ill., cross country & track (captain)

Mallory Fox, Livonia, soccer

Dezmon Fulton, Robichaud, football

Katherine Garcia, Battle Creek, tennis (captain)

Lauren Geers, Scottville, basketball

Heidi Grooters, Jenison, track (captain)

Kevin Hagan, Okemos, cross country (captain)

Anna Heckenliable, Fort Collins, Colo., swimming

Chelsea Holicki, Coldwater, cross country & track

Jared Hudson, Fremont, football

Chris Jackson, Pontiac, football

Ashley Jasperse, Grand Rapids, swimming (captain)

Zach Jones, Three Rivers, football (captain)

Dan Karam, Grosse Pointe Woods, football

Aria Kieft, SpringLake, swimming

Andrew Klinkman, Dexter, baseball

Emily Kreichelt, Northville, track (captain)

Rachael Kutney, St. Clair Shores, basketball

Cameron Lampkin, Troy, track (captain)

Carrie Lehocky, ByronCenter, volleyball

Steve Lewis, Ada, baseball

Katie Lovinger, Hillsdale, soccer (captain)

Michelle Marra, Waldwick, N.J., softball

Kara Marsman, Holland, soccer

Brett May, Belmont, cross country

Andrea Miller, Algonquin, Ill., cross country

Jordan Morse, Sparta, football

Elizabeth Munoa, Holland, cross country

Andrew Nichols, Traverse City, soccer

Kori Nieuwsma, Lakeville, Minn., softball

Abigail Phillips, Wayland, softball (captain)

Andrea Reinecke, Eaton Rapids, softball (captain)

Jordan Richardson, Reading, cross country (captain)

Nicholas Rinck, Hudsonville, track

Benjamin Rosema, SpringLake, soccer

Susan Savasky, Berkley, cross country

Kathryn Schewe, Berkley, swimming

Carl Scholten, Petoskey, track

Kristen Schwenk, Midland, soccer

Carrie Snikkers, Jenison, basketball (captain)

Clayton Sommers, Zeeland, swimming

Suzie Stevenson, Granger, Ind., softball

Jeffrey Stusick, Stevensville, soccer

Ty Tanis, Holland, basketball

Alicia Tuuk, Lansing, Ill., swimming (captain)

Aaron Van Andel, Ada, soccer

Kara Vande Guchte, Hamilton, volleyball (captain)

Kyle Vanden Bosch, Grandville, basketball

Austin Veltman, Ada, swimming

Andrew Venema, Hudsonville, basketball

Jeffrey Vredenburg, Grand Rapids, tennis (captain)

Jessica Warner, Geneva, Ill., swimming

Mark Waterstone, Holland, swimming

Ryan Yonkman, McBain, football