THIS PAGE HAS MOVED. THE NEW ADDRESS IS -
http://www.hope.edu/pr/pressreleases/
Students Receive Awards
For Academic Achievement

Posted April 26, 2001

HOLLAND -- Awards for academic achievement during the current school year were presented to Hope College students during the college's annual Honors Convocation on Thursday, April 26.

The awards presented for achievement in specific areas of study are as follows:

Art -- The Herrel George Thomas Memorial Scholarship, sophomore Arianna L. Baker of Wheaton, Ill., junior Jennifer Chalifoux of Fort Wayne, Ind., and junior Lauren A. Hermes of Arlington Heights, Ill.; the Holland Area Arts Council Scholarship, junior Meryl A. Humphrey of Fremont; the Stanley Harrington Art Scholarship, junior Cassie J. Krause of East Jordan; the Art Department Purchase Award, junior Steven J. Haulenbeek of Kalamazoo; the John Montgomery Wilson Award in Art History, senior Jennifer R. Hoover of Sturgeon Bay, Wis.

Biology -- The Biology Book Award, freshman Layne C. Hillman of Attica; de Kruif Writing Prizes, senior Angela S. Van Erp of Bad Axe and senior Matthew K. Nelson of Grand Rapids; the Wolterink Prize, sophomore Jody A. Murray of Grant.

Biochemistry -- The Undergraduate Award for Achievement in Biochemistry, junior Richard D. Smith of Athens, N.Y.

Chemistry -- First-Year Chemistry Book Award, freshman Michael J. Ross of River Forest, Ill.; Organic Chemistry Book Award to the Outstanding Student in Organic Chemistry, sophomore Karen M. Clark of Midland; Junior Chemistry Journal Award, Karen E. Hahn of Midland.

Communication -- The J. Ackerman Coles Award for Scholarship in Communication Studies, junior Leanne M. VanDuinen of Rothbury.

Computer Science Department -- Russell J. Kraay Awards in Computer Science, junior Daniel A. Atallah of Larnaca, Cyprus; sophomore Scott J. Lynema of Grandville; and sophomore Emily J. Tennant of Pinckney.

Economics and Business Administration -- The Award for the Outstanding Junior Economics Student, Elizabeth R. Husa of Hudsonville; Deloitte & Touche Junior Accounting Book Awards, Brian J. Bredeway of Holland and Kristin A. Reinhard of Rochester, N.Y.; Baker Scholars, sophomores Adam C. Chaffee of Ann Arbor, Christine M. Diestl of Schaumburg, Ill., Stephen J. Hulst of Holland, Andrew J. Imdieke of Marquette, Leigha E. McCallum of Evart and David A. Rye of Haslett.

Education -- Elizabeth Vanderbush Awards in Education, junior Patrick R. Kinne of Syracuse, N.Y., junior Beth Ann Provencal of Grand Haven and sophomore Elizabeth A. Smith of Marshall; Elizabeth Vanderbush Scholarships, junior Nathan C. Alkire of St. Ignace, junior Teresa A. Janik of Cadillac, junior Cara J. Klapp of South Haven and junior Christopher B. Winkler of Boyne City.

English -- the Stephenson First-Year Writing Prize, freshmen Fatu T. Kamara of Evanston, Ill., and Rachel M. Peckenpaugh of Naperville, Ill.; George Birkhoff English Prizes, sophomore Jane E. Bast of Grand Rapids and senior Jennifer E. Frayer of Indianapolis, Ind.; Erika Brubaker Awards for Promising Achievements in the Study of Literature, sophomore Jane E. Bast of Grand Rapids, junior Katherine F. Bode-Lang of Grand Rapids, junior Julie A. Green of Interlochen, junior Michael H. Hanley of Traverse City, junior Patrick R. Kinne of Syracuse, N.Y., junior Elizabeth A. Lomasney of Lockport, Ill., junior Andrew M. Mezeske of Holland, junior Katherine S. Paarlberg of Glen Rock, N.J., junior Lindsay D. Pollard of Holland, junior Kristin L. Pott of Holland and sophomore Christina J. Van Regenmorter of Holland.

Geology -- Ancient Mystic Order of the Trilobite Award, freshman Heather K. Qualman of Northville; the Faculty Book Award, junior Erin L. Wysocki of Plymouth; the Michael Visscher Memorial Book Award, freshman Laura J. Hahnfeld of Midland; the Reinking Memorial Scholarship, sophomore Alicia M. Kaneshiro of Kaneohe, Hawaii.

History -- Phi Alpha Theta Freshman Book Awards, Michael J. Douma of Grandville and Joshua C. Hauser of St. Charles, Mo.; Phi Alpha Theta Sophomore Book Awards, Philip A. Johnson of Indianapolis, Ind., James D. Plasman of Downers Grove, Ill., and Michael D. Van Beek of Hudsonville; the Robert L. Melka Memorial Award, freshman Kathryn S. DeHaan of Grand Rapids; the Metta J. Ross History Prize, junior Adriaan Gregory Passchier of Glenn.

Kinesiology -- The Miner Stegenga Award, junior Jodi L. Boom of Coopersville; the Susan Allie Physical Education Award, junior Laura S. Poppema of Holland; and the Human Kinetics Junior Book Award in Athletic Training, Anne M. Bradley of Shaker Heights, Ohio.

Mathematics -- The John H. Kleinheksel Mathematics Awards, sophomore Dana L. Ranschaert of Holland, junior Sara A. Troyer of Howell, sophomore Lynette A. Wehmer of Port Sheldon and sophomore Brian P. Yurk of Schoolcraft.

Music -- The Grace Marguerite Browning Scholarship in Voice, junior Jonathon R. Hultgren of Harwood Heights, Ill.; the Robert W. Cavanaugh Scholarship in Voice, sophomore Karissa L. DeYoung of Jenison; the Delta Omicron Scholarship (Alpha Chi Chapter), sophomore Paul L. Jackson of Cedar Rapids, Iowa; Junior-Senior Instrumental Scholarships, junior Lauren L. Kruse of Holland and junior Piper R. Spratt of Kalamazoo; the Junior-Senior Scholarship in Piano, junior Susan R. Dekam of Caledonia; the Eleanor J. Palma Memorial Award, junior Sarah E. Herman of Sylvania, Ohio; the Jean Anderson Palmer Memorial Award in Piano, junior Jennifer R. Walvoord of Holland; the Claryce Rozeboom Memorial Scholarship in Organ, junior Susan R. Dekam of Caledonia; the Donald Weener Memorial Award, junior Piper R. Spratt of Kalamazoo; the Joyce M. Morrison Voice Scholarship, freshmen Sara W. Luneack of Alma and Sandra L. Voorhees of West Bloomfield.

Nursing -- The Junior Award, Laura M. Burns of Ann Arbor; the Sophomore Pre-Nursing Award, Hilary K. Hawn of Midland.

Philosophy -- The Charles E. Lake First-Year Memorial Prize for Philosophical Promise, Emily J. Tennant of Pinckney; the Charles E. Lake Sophomore Memorial Prize for Philosophical Promise, Daniel N. VanSlett of Germantown, Wis.

Physics -- Freshman Physics Book Awards, Jonathan E. Goupell of Mt. Pleasant and John C. Siehling of Zeeland; the Dr. Harry and Jeannette Frissel Research Scholarship, sophomore Joseph P. Bychowski of Carol Stream, Ill.

Political Science -- Political Science Department Book Awards, senior Vickie L. Dryfhout of Orland Park, Ill.; junior Adam T. Eisenga of Hudsonville; freshman Joshua C. Hauser of St. Charles, Mo.; senior Melissa L. Howe of Dimondale; freshman Catherine E. Jones of Canton; junior David J. Lichtenberger of Lansing; junior Jeffrey W. Lubbers of Kentwood; junior Brooke N. Petersen of Traverse City; senior Jacob L. Sitati of Nairobi, Kenya; freshman Abbey C. Stauffer of Saline; junior Trevor J. Weston of Fort Gratiot; freshman Julie M. Wilcox of Saline; and sophomore Angela M. Zemla of Hudsonville. Renze Lyle Hoeksema Prizes in Political Science, junior Whitney E. Hadaneck of Charlotte, junior Elizabeth A. Schofield of Niles and junior Matthew A. Scogin of Portage.

Psychology -- The Arthur John Terkeurst Psychology Scholarship, junior Briony E. Peters of Menominee; the C. James Stringer Jr. Memorial Award, junior Wendy J. Huizenga of Zeeland.

Religion -- Religion Scholarship Awards, junior Jodi L. Boom of Coopersville and junior Sarah L. Schripsema of Kalamazoo. The Van Ess Scholarship Awards, junior Amanda V. Ausen of Flint; junior Amy E. Avery of Macomb; junior Jodi L. Boom of Coopersville; sophomore Brian L. Brugger of Libertyville, Ill.; sophomore Daniel R. Hinz of LaGrange, Ill.; junior Wendy J. Huizenga of Zeeland; junior Briony E. Peters of Menominee; senior William M. Powers of South Haven; junior Derek B. Root of Holland; sophomore Chad M. Sampson of Portage; junior Stephanie D. Schaap of Holland; sophomore Robert P. Schaafsma of Cadillac; junior Sarah L. Schripsema of Kalamazoo; junior Dane R. Splinter of Libertyville, Ill.; junior Katrina J. Tewinkle of Sheboygan, Wis.; junior Jennifer S. Traxler of Easton, Pa.; junior Jared H. VanNoord of Sparta; sophomore Joshua L. Vork of Zeeland; junior Rebecca M. Wiechman of Whitmore Lake; and junior Emily M. Wineland of Chelsea.

Theatre -- Theatre Department Freshman Awards, Timothy C. Heck of Libertyville, Ill., and Megan M. Jewell of Brighton; Theatre Department Sophomore Awards, James R. Graves of Greencastle, Ind., and Lauren E. Toner of Libertyville, Ill.; the Theatre Department Junior Award, Jeremy M. Lydic of Holland.

Dean for the Arts and Humanities' Award -- sophomore Jane E. Bast of Grand Rapids.

Beckman Scholarship -- sophomore Jody A. Murray of Grant.

Cancer Federation Award -- senior Olga Oleksandrivna Motorna of Kiev, Ukraine.

Dean of Students Peter Bol Award -- senior Kristyn J. Sundstedt of Algonquin, Ill.

Dean of Students Greek Leadership Awards -- senior Jennifer Erin McKenna of East Lansing and senior Christopher L. Vande Bunte of Freehold, N.J.

Dean of Students Race Issues Paper Contest Award - - senior Carrie Ann Scott of Three Rivers.

Barry M. Goldwater Scholarships -- sophomore Lee M. Kiessel of Suttons Bay, sophomore Jody A. Murray of Grant and junior Betty Tang of Holland.

Jurries Family Vienna Summer School Awards -- junior Rebecca A. Dignum of Cedar Springs and junior Christopher B. Winkler of Boyne City.

Theune Family Award -- senior Aaron Michael Keck of Lansing.

Paul Norman Timmer Memorial Award -- sophomore Brandon L. Guernsey of Sheridan.

Gene van Tamelen Prize for Creativity in the Sciences-- senior Nathan Douglas Ide of Spring Lake.

Mary van Tamelen Prizes for Creativity in the Arts -- senior Sally Lynn Smits of Denver, Colo., and senior Dan Lee Taylor of Story City, Iowa.

Women's Issues Organization -- The Gender Issue Paper Contest Award, seniors Melanie Lofquist of Marysville and Kyla Moore of Kenosha, Wis. The Post Jewelry Chapel Choir Awards, seniors Anne Elizabeth Houseworth of Alanson; Jennifer Jean Kaufmann of Okemos; Rebecca Lynn LaRoy of Kalamazoo; Andrew William Nardone of Belle Mead, N.J.; Anne Katherine Pott of Hamilton; Kristyn J. Sundstedt of Algonquin, Ill.; Rachel Nicole Throop of Waterford; and David Timothy Van Der Laan of Lombard, Ill.

-30-


Press Releases @ Hope College

hope home page
public relations
about hope
about holland
campus map & tour
directions to hope

staff
alumni
athletics
events
giving to hope
gift planning
hope in the news

president's office
press releases
publications
sports releases
today's weather
search


© 2006 Hope College, Holland, Michigan 49423 616.395.7000