THIS PAGE HAS MOVED. THE NEW ADDRESS IS -
http://www.hope.edu/pr/pressreleases/
Seniors Receive Academic Achievement
And Service Awards at Honors Convocation

Posted April 27, 2000

          HOLLAND -- Awards for scholastic achievement and
  service have been presented to graduating Hope College
  seniors or recent graduates.
          The awards honor students for achievement in
  specific areas of study and service.  The students were
  recognized during the college's annual Honors Convocation on
  Thursday, April 27.
          The Southland Medal (Gerrit H. Albers Gold Medal),
  which is awarded to the outstanding woman of the senior
  class, was presented to Caroline J. Newell of Reed City.
  The American Association of University Women Award was
  presented to Judy K. Boogaart of Holland.
          The winner of the John Schouten Award for the
  outstanding female student-athlete was Erinn Joy VanAuken of
  Holland.  The Otto Vander Velde All Campus Award was
  presented to Thomas J. Bouwens of Zeeland.  Katie Maree
  Horsman of Battle Creek was presented the M. Harold Mikle
  Prize for Communication.
          Technos International Prizes were awarded to
  Michael J. Brinks of Portage and Thomas Henry Groendal of
  Whitehall.
          Matthew Morgan of Rockford received the Herman
  Miller Art Award.
          The Patterson Memorial Prizes in Biology were
  presented to Jennifer Beth Kossoris of Jenison, Rachel Ann
  Lamb of Brookfield, Wis., and Kevin John Sonnemann of
  Traverse City.  Sonnemann also received the Biology Service
  Award
          The Almon T. Godfrey Prize in Chemistry was
  presented to Caroline J. Newell of Reed City.  Katherine
  Mary Berghorst of Hudsonville and Christopher David Cappa of
  Naperville, Ill., received the Pharmacia and Upjohn Company
  Awards for Research in Chemistry.  The American Institute of
  Chemists' Awards were presented to Katie Maree Horsman of
  Battle Creek and Annalise Lyn Van Wyngarden of Caledonia.
          The Boundy Computer Science Award was received by
  Matthew Lee Hahnfeld of Midland; and Karl Robert Rasche of
  East Lansing was the winner of the Computer Science Senior
  Prize.
          Eric Robert Goodman of Okemos was awarded the
  Allan C. Kinney Memorial Award, which is presented to the
  outstanding graduating senior majoring in economics and
  business administration.  The Outstanding Student in
  Management Accounting Award was presented to Ellen Beth
  Colenbrander of Holland.  Curtis Edward Brinks of
  Middleville received the Award for Outstanding Accounting
  Student.  Paul Brouwer Bengelink of Holland received the
  Wall Street Journal Award.
          Alexis A. Oosting of Spring Lake was the winner of
  the Marguerite E. Kinkema Special Education Award, while the
  winners of the Egbert Winter Education Awards were Angela
  Leigh Mayer of Holland and Todd G. Tulgestke of Traverse
  City.
          The Clarence De Graaf English Award was presented
  to Christine Joy Trinh of Holland.  The Erika Brubaker '92
  Awards for Proficiency in Literature were presented to Erin
  Joy Rodenhouse of Holland and Erin Ruth Selmer of Seymour,
  Wis.  The Sandrene Schutt Award for Proficiency in
  Literature was presented to Sarah Elizabeth Martin of
  Midland.  Matthew Ryan Reynolds of East Lansing received the
  George Birkhoff English Prize.
          Martin D. Van Oort of Deer Lodge, Mont., was the
  winner of the Tulip City Gem and Mineral Club Award.
          The Ray De Young History Prize was awarded to
  Erica Ann Puntel of Centerville, Ohio, while Bradley John
  Herrema of Grand Rapids received the Miles Award in Law.
           Vanessa Maria Ramirez of Holland received the
  Lawrence "Doc" Green Award in Athletic Training.  Lisa Jean
  Hoekstra of Grandville and Brian Kent Paul of Bad Axe
  received Dorothy and Russell Siedentop Awards, presented to
  outstanding members of the basketball teams.  Recipients of
  the William and Mabel Vanderbilt Sr. Family Awards in
  kinesiology were Tara Jane Blacquiere of Caledonia,
  Elizabeth Ann Folkert of Hudsonville, Jill Marie Harkema of
  Holland, Kathryn Anne Herweyer of Kalamazoo, Lori Marie
  Knudsen of Suttons Bay, Kendra Nicole Maloni of Chicago
  Heights, Ill., Todd Bradley Tester of Traverse City, and
  Jaclyn Sue VandeWege of Holland.
          Jennifer Marie Gliesman of Macomb received the
  Albert E. Lampen Mathematics Prize.
          Several students were honored for achievement in
  the study of a foreign language.  Ryan Cardiff Atwell of
  Muscatine, Iowa, received the Eta Sigma Phi Book Prize, and
  the Marguerite Prins French Awards were presented to Michael
  J. Brinks of Portage and Shana Henry of Southfield.  Julie
  H. Twietmeyer of Canton was awarded the Barbara E. Geeting
  Memorial Award in German, and Kristin Marie Kotman of
  Holland received the Laura Alice Boyd Memorial Award in
  German.
          The Delta Omicron Senior Honor Award and the
  Robert W. Cavanaugh Senior Music Award were both presented
  to Jessica Ann Loomis of Holland.  The winner of the Roger
  Rietberg Chapel Choir Award was Renee Michelle Meyer of Mt.
  Vernon, Iowa.
          The Senior Award for Nursing was given to Kristin
  Anne Kooiker of Jenison, the Miriam Joyce Van Eyl Award was
  presented to Jennifer Nosbisch Popies of Manchester, and the
  Christian Service Award was awarded to Michelle Marie
  Washburn of Shelby Township.
          The Charles E. Lake Memorial Prize in Philosophy
  was presented to Jack Edward Mulder Jr. of Grand Rapids.
          The Douwe B. Yntema Prizes in physics and
  engineering were awarded to Michelle Lynn Fangmeier of Inver
  Grove Heights, Minn., and Michelle Ann Kramer of Naperville,
  Ill.  Recipients of the James Dyke van Putten Political
  Science Prizes were Ramona Margareta Angelescu of Bucharest,
  Romania, and Diane Bloem of Grand Rapids.
          Jack Edward Mulder Jr. of Grand Rapids was awarded
  the American Bible Society Book Award and the Senior
  Biblical Prize.  Ryan Cardiff Atwell of Muscatine, Iowa,
  received the Pietenpol Prize, while Kathryn Ann Davelaar of
  Holland was presented with the Sloan-Stegeman Mission Prize.
  Jenette Maria Bongiorno of Oxford was awarded the John
  Richard Vander Wilt Award in religion.
          Jeanette Gustafson Memorial Gifts in social work
  were presented to Kayrl Anna Stead of Dearborn and Stacey
  Lynn Vander Molen of Grand Rapids.  The Senior Sociology
  Award was presented to Lisa Jane Bartlett of Mt. Vernon,
  Ind., while Judy K. Boogaart of Holland received the Social
  Work Senior Award.
          The recipients of the Theatre Department Senior
  Prize were Katherine RuthAnn Drop of Iowa City, Iowa, and
  Janelle Aimee Thompson of Port Sanilac, and Amy Kay Edlefson
  of Traverse City received the Brad Williams Memorial Award.
  The Kent Medical Foundation Award was presented to Jennifer
  Beth Kossoris of Jenison.
  -30-
  


Press Releases @ Hope College

hope home page
public relations
about hope
about holland
campus map & tour
directions to hope

staff
alumni
athletics
events
giving to hope
gift planning
hope in the news

president's office
press releases
publications
sports releases
today's weather
search


© 2006 Hope College, Holland, Michigan 49423 616.395.7000