One hundred Hope College seniors have been awarded monogrammed blankets for their participation in athletics at Hope.
The orange and blue “H” blankets are presented to seniors who earned at least three varsity letters while at Hope. One of the varsity letters must have been earned during the student’s senior year.
The recipients are:
Katherine Afton, Kalamazoo, cross country, track & field (captain)
Brittany Berry, Grand Rapids, basketball (captain)
Lindsey Bieri, Holland, soccer, (captain)
Makenzie Bortell, Montague, lacrosse
Zach Brandwein, Crystal Lake, track & field (captain)
Collin Breit, Muskegon, golf (captain)
Taylor Brynaert, Washington, football
Luisa Burgess, Pittsburgh, Pa., swimming
Madison Buursma, Grandville, soccer
Carli Capestany, Hudsonville, tennis (captain)
Mary Cefaratti, Hinsdale, Ill., soccer
Jacilyn Clark, Normal, Ill., cross country
Kelsey Cooper, Romeo, softball (captain)
Kirby Crook, Beech Grove, Ind., football (captain)
Matthew Culver, Clinton Township, tennis
Maria DeShaw, Holland, soccer
Jonathan DeVries, Grand Rapids, soccer
Cameron Dice, Allendale, soccer (captain)
Kat Dickson, Grayslake, Ill., soccer
Brooke Dippel, Mason, soccer
Hannah Doell, basketball (captain)
Joe Droppers, Kalamazoo, football (captain)
Reginald Duncan, Williamston, football
Erica Dunham, Rockford, swimming
Jacob Everly, Woodstock, Ill., track & field (captain)
Anna Foos, Clarkston, cheerleading (captain)
Stephen Gerger, Laingsburg, football
Lauren Girard, Rockford, swimming (captain)
Lauren Gobelman, Vernon Hills, Ill., cheerleading
Erik Gonzalez, Athens, track & field
Taryn Gras, Zeeland, swimming
Jenna Grasmeyer, Hudsonville, volleyball (captain)
Molly Greenfield, Georgetown, Tex. (captain)
Katherine Hauge, Edina, Minn., cross country (captain), track & field
Matthew Hemenway, Ionia, lacrosse (captain)
Cody Herbruck, Grand Rapids, tennis (captain)
Natalie Hiser, Westland, softball (captain)
Matthew Hughes, Kenosha, Wis., cross country, track & field
Erin Jipping, Holland, soccer (captain)
Nora Kirk, Maumee, Ohio, soccer (captain)
Janelle Kirsch, Harbor Beach, track & field (captain)
Emily Klauka, Holt, basketball (captain)
Connor Kogge, Holt, soccer (captain)
Tarwo Konbloa, Kentwood, soccer
Benjamin Lanting, Littleton, Co., golf
Melissa LaReau, Bradley, Ill., basketball
Natalie Leahy, Winfield, Ill., softball
Montana Leep, Hasting, golf (captain)
Benjamin Lewis, Grand Haven, golf
Cody Lindemulder, Mulliken, football (captain)
Cal Livingway, Dearborn, football
Rebekah Llorens, Grayslake, Ill., basketball (captain)
Grant Ludema, Ada, swimming (captain)
Anna Lynch, Lake Odessa, swimming
Elyse Maley, Milton, Ind., volleyball
Nathan Massa, Mason, football
Augie Mata, Holland, football
John May, Kentwood, cheerleading (captain)
Corey McMahon, Glenview, Ill., basketball (captain)
Aaron Mick, Clinton Township, football
Gavin Midlam, East Lansing, soccer
Nicole Miller, Spring Lake, cheerleading (captain)
Lindsay Nichols, Freeland, track & field, (captain)
Benjamin Pearson, Madison, Wis., baseball (captain)
Becca Phillips, Wayland, softball (captain)
Andrea Powell, Jenison, golf (captain)
Nicklas Raycraft, Brighton, lacrosse (captain)
Adalee Robertson, Flushing, softball
Devin Schaefers, Lake Forest, Ca., baseball (captain)
Courtney Schmidt, Lowell, soccer (captain)
Brian Schroeder, Shelby, football
Jordyn Severt, Traverse City, track & field
Logan Sikkenga, Hudsonville, soccer (captain)
Timothy Simon, Richland, cross country, track & field (captain)
Erick Skaff, Flint, swimming (captain)
B.J. Smith, Twin Lake, cheerleading
Julie Sobieski, St. Charles, Ill., softball
Jillian Sommerville, Plymouth, swimming (captain)
Corey Stelk, Bettendorf, Ia., soccer
Brett Stewart, Kalamazoo, football
Stephanie Stover, Grand Rapids, golf
Peter Stuckey, Okemos, lacrosse
Kamara Sudberry, Clio, basketball
Evan Telzerow, Grand Rapids, golf (captain)
Currey Thomas, Grandville, baseball
Lindsay Timmerman, Hamilton, cross country, track & field
Brandon Underwood, Grand Rapids, soccer
Olivia Vacik, Bolingbrook, Ill., softball
Ryan Vander Ploeg, Mundelein, Ill. lacrosse
Graham Vanderheide, Grandville, golf
Amy VanderStoep, Holland, volleyball
TJ VanDyken, Zeeland, football
Christopher Waechter, Ventura, Ca., swimming
Emily Weber, Milan, swimming
Peyton Wells, Rockford, softball
Alexander Witek, Whitehall, football
Emily Wrozek, Clarklake, cross country (captain)
Zachary Zandbergen, Grandville, track & field, cross country (captain)
Benjamin Zank, Midland, cross country (captain)
Brandon Zervas, Spring Lake, football